Podkarpacie: Płot na granicy z województwem świętokrzyskim. Decyzja już zapadła.

Podkarpacie: Płot na granicy z województwem świętokrzyskim. Decyzja już zapadła.

Około 100-kilometrowy płot miałby stanąć na granicy województw podkarpackiego i świętokrzyskiego. Miałby on powstrzymać podkarpackie dziki przed migracją do woj. świętokrzyskiego, a to z obawy przed ASF czyli Afrykańskim Pomorem Świń. To bardzo groźna choroba dla trzody chlewnej. Niedawno ogniska ASF stwierdzono w okolicach Tarnobrzega.

Budowa ma ruszyć 15 września – podała TVP Kielce. Ponad stukilometrowy płot stanie w sąsiedztwie drogi krajowej nr 79 (Kraków-Sandomierz) i wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 777 (Sandomierz-Zawichost).

Choroba zaatakowała już osiem województw

Obecnie ASF u świń, jak i u dzików występuje w ośmiu województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim, podkarpackim, mazowieckim, lubuskim, dolnośląskim i wielkopolskim.

Chociaż granicę z woj. świętokrzyskim dzieli Wisła, okazuje się, że to za mało by powstrzymać rozprzestrzenianie się ASF.

– Dzisiaj naturalną barierą jest Wisła, ale jak wiemy dziki doskonale pływają i mogą się w każdej chwili przedostać, jeżeli będą płoszone, straszone lub będą poszukiwać pożywienia – mówi w rozmowie z TVP Kielce dr lek. wet. Bogdan Konopka, Główny Lekarz Weterynarii.

Dlatego przed wędrówką dzików miałby zapobiec… płot! Ponad 100-kilometrowa budowa miałaby zostać zbudowana granicy województwa podkarpackiego i świętokrzyskiego – prace mają rozpocząć się 15 września.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.