Pomoc potrzebującym: Podsumowanie operacji „Odporna wiosna”

Pomoc potrzebującym: Podsumowanie operacji „Odporna wiosna”

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej wspierali działania antykryzysowe związane z pandemią koronawirusa. Ten najmłodszy rodzaj sił zbrojnych zaangażował się we wsparcie osób potrzebujących, samorządów, opieki medycznej i wielu innych instytucji.

W akcji Odporna Wiosna wzięło udział 1600 żołnierzy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, podczas której prowadzili działania wspomagające w zwalczaniu skutków pandemii COVID-19.
Prowadzone one były w obszarach wsparcia terenowej administracji rządowej, samorządów, instytucji pomocowych oraz bezpośredniej pomocy udzielanej m.in. szpitalom i służbom sanitarnym, służbom mundurowym oraz Urzędowi Lotnictwa Cywilnego.

Żołnierze dokonywali pomiaru temperatury pacjentów w szpitalach i instytucjach. Utworzyli zespoły medyczne do pobierania wymazów, a także wspomagali Regionalne Centrum Krwiodawstwa, oddając podczas dwóch zbiórek 300 litrów krwi.

W ramach wsparcia samorządów dostarczyli ponad 100 tysięcy litrów płynów odkażających dla przedszkoli, szkół i zabezpieczenia egzaminów ośmioklasistów oraz matur.

Na czas pandemii w brygadzie powstał zespół działań kryzysowych. Zadaniem zespołu była koordynacja akcji, gdyby na przykład w którymś z domów opieki społecznej, a tych na Podkarpaciu jest 54, doszło do zarażenia i byłaby potrzeba ewakuacji osób oraz dezynfekcji pomieszczeń.

Podkarpaccy terytorialsi ponad 2400 razy wspomogli Policję w kontroli osób przebywających na kwarantannie. W kluczowych momentach epidemii wspomagali Straż Graniczną na 8 punktach kontrolnych oraz odcinkach patrolowania. Uczestniczyli również w dystrybucji do placówek medycznych ponad 7,5 tysiąca ton materiałów higienicznych i medycznych ze składnic Agencji Rezerw Materiałowych.

Objęli opieką blisko 80 kombatantów, którym dostarczali jedzenie, lekarstwa, a w razie potrzeby zapewniali transport do lekarza.

Operacja “Odporna Wiosna” dobiega końca. Nie oznacza to jednak, że kończy się zaangażowanie terytorialsów w walce z pandemią. Mimo, że żołnierze już od czerwca powoli wracają na szkolenia poligonowe, rozpoczynają kolejną akcję pod hasłem “Trwała odporność”. Szczegóły w najbliższych dniach ma ogłosić Ministerstwo Obrony Narodowej.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email