Rzeszów: "Śmieciowy" zamęt

Rzeszów: "Śmieciowy" zamęt

Nie milkną echa decyzji Zarządu rzeszowskiego oddziału PGE Energia Ciepła S.A, po ogłoszeniu postępowania ofertowego w sprawie maksymalnego poszerzenia kręgu potencjalnych oferentów na dostawę niesegregowanych odpadów komunalnych w roku 2020-2021.

Jak powiedział Tadeusz Kępski, Zastępca Dyrektora PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Rzeszowie:

„Ogłaszając postępowanie zależy nam przede wszystkim na transparentności i równym traktowaniu wszystkich potencjalnych kontrahentów. Przeanalizowaliśmy różne możliwe warianty dotyczące sposobu zakontraktowania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych stanowiących podstawowe paliwo w Instalacji Termicznego Przekształcania z Odzyskiem Energii (ITPOE). W wyniku analiz podjęliśmy decyzję o przeprowadzeniu postępowania w formie konkursu ofert”.

PGE swoją decyzję uzasadnia zmianą Ustawy z dnia 19 lipca 2019 roku „o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw”, która weszła w życie 6 września 2019 roku. Ustawa znosi tzw. regionalizację (status regionalnej instalacji do przetwarzania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych) poprzez uchylenie art. 9l.

Władze Rzeszowa obawiają się, że do rzeszowskiej spalarni będą oddawane śmieci z miast, które są w stanie zapłacić za ich wywóz najwięcej. Natomiast chcąc walczyć o możliwość dalszego oddawania odpadów, należałoby odpowiednio podnieść opłaty.

W chwili obecnej spalenie tony odpadów kosztuje 302 i jest to cena rynkowa. Jak twierdzi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa:

„Nie widzimy powodu, aby miała ona wzrosnąć kosztem naszych mieszkańców”.

Ósmego listopada mija termin przyjmowania ofert od samorządów. Prezydent Ferenc nie traci czasu i szuka pomocy u ministra Tchórzewskiego, twierdząc że przygotowując postępowanie ofertowe nie wzięto pod uwagę zapisów ustawy, która wskazuje aby śmieci poddawane były przetwarzaniu w najbliższej jednostce.

Do czasu rozstrzygnięcia sporu, miasto nie może wybrać odbiorcy rzeszowskich odpadów na lata 2020-2021.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email