Turystyka: Zespół Zamkowo-Parkowy w Krasiczynie [fotogaleria]

Turystyka: Zespół Zamkowo-Parkowy w Krasiczynie [fotogaleria]

Uznawany za jedną z najpiękniejszych budowli epoki renesansu na ziemiach polskich zamek w Krasiczynie. Otoczony jest ogrodem krajobrazowym zaliczanym do najcenniejszych w kraju. Połączenie wybitnego dzieła architektury z najlepszymi osiągnięciami sztuki ogrodowej stworzyło niezwykłej urody, wspaniałą rezydencję, jakich mało w tej części Europy.

Dwie ściany parawanowe Zamku zdobione są piękną ażurową attyką. W narożach znajdują charakterystyczne dla zamku cztery baszty: Boska, Papieska, Królewska oraz Szlachecka miały odzwierciedlać aprobowaną przez fundatorów hierarchię świata, stając się tym samym dominującymi akcentami w bryle zamkowej. Pomiędzy basztą Boską a Papieską usytuowano czworoboczną wieżę zegarową, zwieńczoną wysokim hełmem, z której to nad bramą powiewał sztandar herbowy, a umieszczona na portalu tejże budowli tablica, z inskrypcją oraz datą 1614 rok, jest obecnie jednym z trwałych śladów świadczących o świetności tego zamku. W pierwszej połowie XVII w. Baszcie Boskiej została założona kaplica zamkowa p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Z Dziedzińca Zamkowego, otoczonego arkadowymi podcieniami, podziwiać można niezwykle rzadko spotykane przepiękne dekoracje przedstawiające sceny biblijne, medaliony z popiersiami cesarzy, wizerunki polskich królów oraz sceny myśliwskie.

W otoczeniu renesansowego zamku rośnie platan klonolistny oraz piękny okaz miłorzębu. Według lokalnej tradycji trzykrotne przejście wokół wiekowego miłorzębu zapewnia spełnienie najskrytszych marzeń.

Walory przyrodnicze i krajobrazowe ogrodu krasiczyńskiego nie potrzebują rekomendacji. Jego cechą charakterystyczną są rozległe partery wodne i duża liczba drzew obcego pochodzenia zgromadzonych na stosunkowo niewielkiej przestrzeni.

Na szczególną uwagę zasługują drzewa rodowe z kamiennymi tablicami- dęby i lipy posadzone przez książąt Sapiehów z okazji narodzin potomstwa ( synów i córek). Są na nich daty urodzin i imiona siedmiorga dzieci Sapiehów z poł. XIX w. (Jan, Adam, Paweł, Leon, Władysław, Helena i Maria). Zwyczaj nakazywał sadzenie lipy w przypadku narodzin córki a dębu – syna. Udając się dalej zobaczymy staw tzw. dolny, mniejszy i dużo płytszy niż poprzedni, nad nim most prowadzący do dawnej głównej bramy wjazdowej w zachodnim skrzydle wiodącej przez wieżę zegarową na Dziedziniec Zamkowy.

Park jest ozdobą krasiczyńskiego zamku i siedliskiem różnych gatunków ptaków. Ich śpiew uprzyjemnia spacery po alejkach parkowych. Znakomicie wkomponowany w naturalny krajobraz parku stary drzewostan wraz z nasadzeniami prezentuje się okazale o każdej porze roku. Zimą, gdy pokrywa go biała szadź i na wiosnę, kiedy przyroda budzi się do życia. Również w porze letniej tworzy naturalne, pełne eterycznych wonności, schronienie przed słońcem. Jesienne spacery dostarczają zaś wrażeń impresjonistycznych, gdy liście drzew tworzą niepowtarzalną paletę mieniących się w słońcu kolorów.

Dziś zamek w Krasiczynie to wyjątkowe połączenie pięknej architektury z funkcjonalnym zapleczem hotelarsko-konferencyjnym.

Hotel Zamkowy, malowniczy krajobraz oraz niepowtarzalna sceneria renesansowego zamku otoczonego majestatycznym 14,5 -hektarowym parkiem stwarzają wyjątkowe warunki do wypoczynku.

Każdy, kto pragnie zasmakować tradycyjnych oraz wyszukanych potraw sporządzonych przez zamkowych kucharzy, powinien odwiedzić tamtejszą restaurację oraz Kawiarnię Renesansową gdzie przy filiżance aromatycznej kawy czy herbaty i słodkościach wypiekanych w zamkowej cukierni można zapomnieć o troskach dnia codziennego.

W odrestaurowanej zaś Kaplicy Zamkowej p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny młodzi mogą przypieczętować swój związek i powiedzieć sobie sakramentalne tak.

Historia krasiczyńskiego zamku okryta jest “woalem” tajemnicy. Warto wziąć udział w nocnym zwiedzaniu zamku z kamerdynerem. O zmroku, na dziedzińcu Zamku odbywa się przy ognisku spotkanie z kamerdynerem, który barwnie opowiadając historię krasiczyńskiego zamku, przenosi gości w odległe czasy. Każdy zamek ma swoją legendę, także krasiczyński, podczas nocnego spotkania nie zabraknie wrażeń, po zmierzchu spośród obłoków wyłania się duch Białej Damy…

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email