Mielec: Co dalej z podwyżkami w szpitalach?

Mielec: Co dalej z podwyżkami w szpitalach?

Związek Powiatów Polskich przedstawił na swojej stronie internetowej zaktualizowaną listę szpitali, które nie będą w stanie zrealizować ustawowych podwyżek dla personelu działalności podstawowej.

Jak czytamy na stronie ZPP dyrektorzy szpitali i samorządy apelują do Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia o podjęcie pilnych działań w związku z ustawowo zagwarantowanymi podwyżkami dla personelu szpitali.

Związek Powiatów Polskich zebrał dane dotyczące tego, ile szpitali nie będzie w stanie zrealizować obowiązku. Lista szpitali, które przesłały do Biura Związku Powiatów Polskich dane z analizy których wynika, że nie będą w stanie zrealizować ustawowych podwyżek dla personelu działalności podstawowej (stan na 5 września 2022).

Przypomnijmy, 3 sierpnia br. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbyło się ogólnopolskie spotkanie Prezydentów, Starostów i Członków Zarządu Powiatu odpowiedzialnych za ochronę zdrowia oraz Dyrektorów i Prezesów Szpitali. W konferencji uczestniczyło ponad 350 osób.

Dotyczyło ono skutków finansowych dla szpitali powiatowych i miejskich wynikających z wejścia w życie Ustawy z dnia 26 maja 2022 r. o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2022 poz. 1352).

W trakcie dyskusji zwracano uwagę na drastyczny brak środków finansowych, które pozwoliłyby pokryć podwyżki wynagrodzeń oraz rosnącą inflację. Postanowiono również o skierowaniu prośby do Najwyższej Izby Kontroli o zbadanie tej sprawy.

Podczas XXXI Forum Ekonomicznego w Karpaczu Minister Zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że będą dodatkowe środki finansowe dla szpitali, w tym również dla mieleckiego, na co szpital bardzo liczy i oczekuje na te dodatkowe środki, które pozwoliłyby pokryć wymagane ustawą podwyżki płac dla personelu szpitala naliczane od dnia 1 lipca 2022.

W zestawieniu publikowanym przez Związek Powiatów Polskich pośród blisko 150 placówek znajduje się także szpital mielecki oraz wszystkie okoliczne placówki z terenu województwa podkarpackiego i województw ościennych. Wykaz nie pokazuje placówek medycznych podległych marszałkom poszczególnych województw.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *