Podkarpacie: Zalecenia biskupów podkarpackich na Wielki Tydzień.

Podkarpacie: Zalecenia biskupów podkarpackich na Wielki Tydzień.

Kurie Diecezjalne w Rzeszowie, Przemyślu oraz kurie tarnowska i sandomierska poinformowały proboszczów o zaleceniach dotyczących obchodów wielkiego tygodnia.

W związku z wprowadzeniem twardego lockdownu w Polsce, zmieniły się zalecenia dotyczące liczby osób uczestniczących w sprawowaniu kultu religijnego. Od soboty, 27 marca, w kościele będzie mogła przebywać 1 osoba na 20 mkw. powierzchni.

W związku z ograniczoną możliwością udziału wiernych w nabożeństwach, parafie zostały proszone o przygotowanie transmisji on-line, zwłaszcza liturgii Wielkiego Tygodnia. W komunikatach jest też prośba o odpowiedzialne zachowanie wiernych i duszpasterzy, aby nie narażać siebie i innych na zakażenie – ks. Tomasz Nowak.

NIEDZIELA PALMOWA

W Niedzielę Palmową kurie proponują użycie uproszczonej formy obrzędów „Pamiątki wjazdu Chrystusa do Jerozolimy” bez procesji z palmami poza kościołem.

WIELKI CZWARTEK

Główną zmianą w nabożeństwach Wielkiego Tygodnia będzie ograniczona liczba ich uczestników oraz uproszczenia, aby ograniczyć kontakt i przemieszczanie się wiernych.

Mszę krzyżma w katedrze rzeszowskiej będą sprawować tylko dziekani lub wicedziekani, księża pracujący w instytucjach diecezjalnych oraz księża przeżywający w 2021 r. srebrny lub złoty jubileusz kapłaństwa, a nie, tak jak dotychczas, wszyscy księża z diecezji.

O godz. 10 w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu odprawiona zostanie Msza Krzyżma z błogosławieństwem olejów św. i poświęceniem Krzyżma. Wezmą w niej udział księża dziekani (lub ich przedstawiciele). Obecni kapłani w imieniu całego duchowieństwa odnowią przyrzeczenia kapłańskie. Eucharystia będzie transmitowana przez Radio FARA.

Podczas mszy Wieczerzy Pańskiej kurie proszą o pominięcie obrzędu obmycia nóg.

WIELKI PIĄTEK

W Liturgii Męki Pańskiej, podczas adoracji Krzyża Świętego, tylko przewodniczący liturgii może dokonać oddania czci przez pocałunek. Pozostali mogą adorować Krzyż Święty przez przyklęknięcie lub skłon z zachowaniem odpowiedniej odległości. W okresie epidemii zakazuje się adoracji przez całowanie i dotykanie krzyża.

Rzeszowska kuria prosi proboszczów o wydłużenie czasu otwarcia kościołów, aby umożliwić jak największej liczbie wiernych adorację Chrystusa Eucharystycznego w Ciemnicy i Grobie Pańskim z zachowaniem limitów osób mogących przebywać jednocześnie w kościele.

WIELKA SOBOTA

Kuria rzeszowska zaleca urządzanie błogosławieństwa pokarmów na placach przykościelnym lub w innych stosownych miejscach na zewnątrz, nie wewnątrz kościołów. Podobne wytyczne mają przekazać swoim wiernym proboszczowie z diecezji tarnowskiej oraz sandomierskiej, których parafie znajdują się na terenie Podkarpacia.

Z kolei Archidiecezja Przemyska informuje, że tradycyjne błogosławieństwo pokarmów może się odbywać z zachowaniem reżimu sanitarnego. Nie precyzuje, czy w kościele, czy na zewnątrz.

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA

Procesje rezurekcyjne po Wigilii Paschalnej albo w poranek Wielkanocny, na terenie kościołów diecezji rzeszowskiej, dopuszczalne są tylko na terenie kościelnym.

Z kolei na terenie archidiecezji przemyskiej w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, przed pierwszą mszą świętą poranną może odbyć się skromna procesja rezurekcyjna, z zachowaniem przepisów mszału i pod warunkiem przestrzegania przepisów i ograniczeń dotyczących liczby i dystansu wiernych.

Dyspensa od obowiązku uczestniczenia we mszach św. w niedziele i święta nakazane, której biskup rzeszowski Jan Wątroba udzielił wszystkim wiernym 5 listopada 2020 r., obowiązuje do odwołania.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email