Rolnictwo: 15 października – Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich

Rolnictwo: 15 października – Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich

15 października przypada Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich. To okazja do przypomnienia, jak ważną rolę pełnią Kobiety w gospodarce na obszarach wiejskich.

Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich ustanowiono rezolucją Zgromadzenia Ogólnego ONZ w grudniu 2007. Święto obchodzone co roku od 2008 r., a jego celem jest zwrócenie uwagi na ważną rolę jaką odgrywają wiejskie kobiety w rozwoju obszarów wiejskich.

Przyczyniają się do rozwoju produkcji roślinnej, pielęgnacji zwierząt, troszczą się o gospodarstwa domowe. Kobiety na wsi nie są już tylko pomocnicami swoich mężów, animatorkami życia wsi, choć to oczywiście robią nadal i czerpią z tego ogromną satysfakcję. Stają się coraz bardziej przedsiębiorcze.

Na obszarach wiejskich ważną rolę odgrywają Koła Gospodyń Wiejskich, które zrzeszają kobiety w różnym wieku. Kobiety poprzez swoją działalność w KGW pełnią funkcje edukacyjne, integracyjne, towarzyskie, pielęgnują bogatą kulturę środowisk wiejskich, podtrzymują tradycje i zwyczaje związane z różnymi wydarzeniami.

Często są pomysłodawcami i realizatorami wielu inicjatyw na terenach wiejskich. Gospodynie dbają o zachowanie ludowych tradycji, które niestety nawet na wsiach już zanikają. Dzięki ciągłej aktywności kobiet wiejskich, społeczność wiejska powraca do wspólnych obrzędów, zwyczajów, tak jak robiły dawniej nasze babcie, zostało to zapomniane.

Wszystkim Kobietom żyjącym i pracującym na wsi życzymy przede wszystkim, by Wasza praca była doceniona i byście zawsze mogły czerpać radość z działań, które podejmujecie.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.