Ropczyce: Narodowe Czytanie ,,Moralność Pani Dulskiej''

Ropczyce: Narodowe Czytanie ,,Moralność Pani Dulskiej''

W dniu 4 września po raz dziesiąty odbyło się Narodowe Czytanie. Lekturą tegorocznej odsłony akcji była ,,Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Utwór napisany jesienią 1906 roku bardzo szybko stał się popularny, uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. 

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez prezydenta RP od 2012 roku. Zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.

W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji czytano m.in. Potop i Quo vadis Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa, Wesele Stanisława Wyspiańskiego, Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, polskie nowele.

Mieszkańcy powiatu uczestniczyli w Narodowym Czytaniu.

W Sędziszowie Małopolskim 3 września mieszkańcy spotkali się na rynku, aby wspólnie czytać utwór Gabrieli Zapolskiej “Moralność Pani Dulskiej”. Dramat czytali m.in. księża, parlamentarzyści, samorządowcy i lokalni artyści.

Uczniowie z liceum zaprezentowali spektakl przybliżający życie, twórczość autorki. Miasto do akcji Narodowego Czytania przyłączyło się po raz piąty.

W sobotę 4 września w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Ropczycach czytano ,,Moralność Pani Dulskiej”. Obecni na Narodowym Czytaniu, mogli opatrzyć pamiątkową pieczęcią przyniesione ze sobą egzemplarze czytanej książki.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.