Rzeszów: Badanie osteoporozy

Rzeszów: Badanie osteoporozy

Mieszkańcy Rzeszowa będą mieli możliwość zbadania kości w “osteobusie”. Mobilna pracownia densytometryczna ruszy w Rzeszowie 16 listopada br. przy Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej, ul. Langiewicza 4.

Badaniami zajmie się personel  MD Multi Diagnostica z Krakowa. Nie jest konieczne przedstawienie skierowania od lekarza! Cena jednorazowego badania wynosi 45 złotych. Zapisy są prowadzone telefonicznie pod numerem telefonu 512 351 600.

Osteoporoza dotknęła ok. 2,7 miliona ludzi. Rozwija się ona bezobjawowo, lecz powoduje zmiany w strukturze kości, przez co skutkuje tym, iż są bardziej podatne na złamania. Najczęściej ta choroba dotyka kobiety po menopauzie. Kobiety po 50 roku życia nie są jedyną grupą osób, która cierpi na to schorzenie. Na osteoporozę cierpią również mężczyźni, a także osoby młode. Profilaktycznie powinny poddać się badaniu w osteobusie osoby palące papierosy, piją kawę w dużych ilościach, spożywające alkohol i cierpiące na niedobór białka.

Densytometria to podstawowe badanie, które daje szanse rozpoznanie osteoporozy w wczesnym jej stadium. Metoda ta szczegółowo mierzy masę kostną – z dokładnością do 1%. Jest to badanie wykorzystujące małe dawki promienia rentgenowskiego.

Badanie polega na radiologicznym pomiarze tkanki kostnej z kręgosłupa lędźwiowego lub szyjki kości udowej i trwa zaledwie kilka minut. Konieczne jest jedynak na czas badania zdjęcie biżuterii oraz metalowych elementów. Przeciwwskazaniem do wykonania pomiaru jest ciąża.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.