Stalowa Wola: Dzień japońskiej pielęgnacji ciała na zakończenie wystawy ,,Podróż do Japonii''.

Stalowa Wola: Dzień japońskiej pielęgnacji ciała na zakończenie wystawy ,,Podróż do Japonii''.

Muzeum Regionalne zaprasza na Dzień Japońskiej Pielęgnacji i zakończenie wystawy „Podróż do Japonii”. W niedzielę 24 października godzina 15, muzealnicy zaplanowali w Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego miłe spotkanie na ekspozycji, gdzie wraz z przewodnikiem będzie można wyruszyć w ciekawą orientalną podróż.

Zwieńczeniem spotkania będą warsztaty kosmetyczne, które udowodnią, że japońska pielęgnacja ciała jest wyjątkowa. Bazuje bowiem głównie na naturalnych składnikach pochodzenia roślinnego.

Na warsztatach przeniesie się do Kraju Kwitnącej Wiśni poprzez zgłębienie tematu dbania o siebie w azjatyckim stylu. Uczestnicy wykonają szczególny zestaw kosmetyków opartych o składniki związane właśnie z Japonią. Liczba miejsc ograniczona.
Opłata 20 zł od osoby. Zapisy pod numerem telefonu 15 842 02 07.

Wystawę „Podróż do Japonii” otwarto w lutym tego roku. Muzeum Regionalne w Stalowej Woli zabrało swoich widzów w niezwykłą podróż do Japonii, gdzie zobaczyli porywające krajobrazy i architekturę, spotkali interesujących ludzi, poznali ich zwyczaje, codzienne życie i ulubione potrawy.

Wystawę przygotowano we współpracy z Muzeum Sztuki  i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Jej narrację budują rysunki Andrzeja Wajdy i reportażowo-dokumentalne fotografie z lat trzydziestych XX wieku  Ze’eva Aleksandrowicza i Franza Stoedtnera, obiekty Aliski Lahusen inspirowane laką – tradycyjną techniką japońską, i  drzeworytami Hiroshigego.

Wystawę dopełniają współczesne wizerunki Japończyków w fotografiach Hiroha Kikaia. „Nawet najdłuższa podróż zaczyna się od pierwszego kroku”. Dobiegająca końca wystawa „Podróż do Japonii” w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli jest niczym innym jak początkiem tej podróży. 

Na wystawie “Podróż do Japonii” można podziwiać piękne przedmioty wykonane z laki. Laka japońska (urushi 漆) tworzona na bazie żywicy pozyskiwanej z drzewa Toxicodendron vernicifluum (sumak lakowy), rosnącego na południowo-wschodnich wybrzeżach Azji.

Przy Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego rośnie również piękne drzewo, które jest kuzynem sumaka lakowego… To sumak octowiec ubrany w przepiękne jesienne kolory.

Laka używana w produkcji wyrobów rzemiosła artystycznego, jak również zastaw stołowych, naczyń codziennego użytku i mebli. Charakterystyczne dla wyrobu są wytrzymałość oraz odporność na działanie wody, alkoholu, tłuszczów i wysokich temperatur.

Laka spełnia funkcje ochronne dla zrobionego z niej przedmiotu, można ją wykorzystać do dekorowania. W Muzeum Manggha znajduje się wiele przedmiotów japońskiego rzemiosła artystycznego wykonanego w tej technice oraz przykłady jej zastosowania w sztuce współczesnej, w twórczości polskiej artystki mieszkającej i pracującej we Francji, Aliski Lahusen.

Laka jest interesującą techniką i medium dla wielu współczesnych twórców. W tradycji japońskiej lustra kojarzone są z ciemnością zatrzymują i przechowują światło. Szukałam środka, którego mogłabym użyć do czegoś w rodzaju spisywania stanów świadomości, warstwa po warstwie.

Nieodzowna była też dla mnie możliwość gry kolorem, światłem i przejrzystością. Wydało mi się, iż tradycyjna laka pozwoli tak właśnie przekazać to poczucie istnienia – powiedziała Aliska Lahusen.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email