Strzyżów: Deklaracje do CEEB tylko do końca czerwca.

Strzyżów: Deklaracje do CEEB tylko do końca czerwca.

W dniu 30 czerwca 2022 upływa ostateczny termin złożenia deklaracji do systemu CEEB – Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków.

Od 1 lipca 2021 roku Właściciel lub Zarządca budynku (mieszkalnego lub niemieszkalnego) ma obowiązek złożenia deklaracji do CEEB, dotyczącej źródeł ciepła i źródeł spalania paliw.

CEEB uruchomiono aby poprawić jakości powietrza w Polsce. Polska zgodnie z założeniami walki o czyste powietrze, ma na celu likwidację głównej przyczyny zanieczyszczeń, jaką jest emisja substancji powodujących smog z pieców węglowych.

Za stworzenie i obsługę CEEB odpowiedzialny jest Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.

Na złożenie deklaracji mieszkańcy mają czas do końca czerwca 2022 r. w przypadku budynków już istniejących. W przypadku nowo powstałych obiektów jest to termin 14 dni od uruchomienia nowego źródła ciepła lub spalania paliw.

Obowiązek złożenia deklaracji wzmocniono sankcjami. Niezłożenie w ustawowym terminie deklaracji zagrożone jest karą grzywny.

Kto jest zobowiązany złożyć deklarację do CEEB?

Obowiązek ten spoczywa na:

  • w przypadku budynków jednorodzinnych: właścicielu bądź jednemu z współwłaścicieli budynku,
  • w przypadku budynków wielorodzinnych: zarządcy budynku.

Jak można złożyć deklaracje do CEEB?

Deklaracje można składać przez internet na https://zone.gunb.gov.pl – jest to najszybszy i najwygodniejszy sposób. Można ją złożyć w formie papierowej – wypełniony dokument można wysłać listem albo złożyć osobiście w Urzędzie Miejskim w Strzyżowie.

CEEB

Wszystkie regulacje dotyczące Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków zostały sformułowane i zdefiniowane w rozdziale 5a ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków.

Załączniki:

Formularz A

Formularz B

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.