Lesko: Gmina Lesko oddała do użytku nową świetlicę wiejską w Jankowcach

Lesko: Gmina Lesko oddała do użytku nową świetlicę wiejską w Jankowcach

Po ponad dwóch latach prac i kilkudziesięciu latach starań, mieszkańcy Jankowiec w niedzielę 20 listopada br. oficjalnie otworzyli drzwi nowego obiektu świetlicy – miejsca tradycji i łączenia pokoleń.

Jak ktoś kiedyś powiedział – „Jeśli tylko zamienić marzenia na plany, wszystko staje się możliwe.”. Dzięki przychylności władz gminy oraz dofinansowaniu z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, wykonany kilkanaście lat temu projekt budynku doczekał się w końcu realizacji, a efekt końcowy jest imponujący.

Świetlica zawsze była centrum kulturalno-integracyjnym lokalnej społeczności. Wybudowana przez nich kilkadziesiąt lat temu służyła do organizacji szerokiej gamy wydarzeń. Odbywały się tam liczne przyjęcia weselne, dyskoteki, pikniki rodzinne czy też przedstawienia okolicznościowe. Niestety, czas nie był łaskawy dla drewnianego budynku. Z biegiem lat dostała się do niego wilgoć, a wraz z nią grzyb, który dosłownie zjadał go od środka. By zapobiec jego zniszczeniu, mieszkańcy podjęli próbę drenażu i osuszania. Jak się później okazało, była ona nieskuteczna.

Nowy projekt zakładał wybudowanie obiektu kondygnacyjnego, z piwnicami, parterem i zagospodarowanym, pokaźnym poddaszem. Jednak, aby dokumentację projektową opiewającą na ponad 2 mln złotych wdrożyć w życie, konieczne było pozyskanie zewnętrznych środków finansowych. Tych, w poprzednich kadencjach nie udało się zdobyć w naborach rządowych i europejskich. Deklarację rozpoczęcia inwestycji złożył mieszkańcom burmistrz Adam Snarski, a 31 marca 2019 roku do Jankowiec z chęcią pomocy zawitał Marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Budowa prowadzona w dwóch etapach

Czekając na dobre wieści z Urzędu Marszałkowskiego z Rzeszowa lub od parlamentarzystów z Warszawy, w budżecie Gminy Lesko na 2020 rok zabezpieczone zostały środki na I etap przebudowy świetlicy w Jankowcach. Budowa rozpoczęła się 4 sierpnia 2020 roku po tym, jak Burmistrz Adam Snarski w obecności Radnego Rady Miejskiej w Lesku Piotra Bąka oraz Sołtys Jankowiec Agnieszki Bąk podpisał umowę z wyłonionym w przetargu wykonawcą robót – Przedsiębiorstwem Budowlanym „Orlef”. Za kwotę ponad 311 tys. zł wykonane zostały prace rozbiórkowe starego budynku, prace ziemne oraz fundamentowe i konstrukcje piwnic wraz ze stropem.

8 grudnia 2020 roku Gmina Lesko otrzymała informację o przyznaniu środków w wysokości 1 500 000 zł na zadanie pn. “Przebudowa świetlicy wiejskiej w Jankowcach wraz z zakupem wyposażenia”. Pochodziły one ze wspomnianego wcześniej Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Całkowity koszt zadania oszacowano na 2 277 000 zł.

W wyniku otrzymanego dofinansowania i zabezpieczenia środków własnych w budżecie Gminy Lesko, rozstrzygnięty został przetarg na dalsze prace pod nazwą “Przebudowa, rozbudowa i nadbudowa budynku świetlicy wiejskiej w Jankowcach – etap II”. Umowa z wykonawcą – BORSTAR Usługi Ogólnobudowlane Jerzy Borgosz podpisana została 25 sierpnia 2021 roku. W ramach zamówienia przetargowego znalazły się roboty pozwalające oddać budynek do użytkowania. Wykonane zostały m.in. konstrukcje ścian parteru ze stropem i pomieszczenia na poddaszu wraz ze schodami, konstrukcja dachu wraz z pokryciem, czy tynki i okładziny sufitów, podłóg i posadzek. Zainstalowano wszystkie instalacje wewnętrzne łącznie z instalacją klimatyzacji i wentylacji oraz kotłowni gazowej. Przy świetlicy wykonany został również parking i chodniki.

W konsekwencji Jankowce mogą pochwalić się dziś nowoczesnym obiektem z piwnicą, gdzie znalazły się pomieszczenia dla sportowców – szatnie, toalety z prysznicami, siłownia; parterem z salą bankietową, szatnią, kuchnią i toaletami, a także poddaszem z salami do pracy z dziećmi czy warsztatowymi.

W ramach środków zabezpieczonych w budżecie Gminy Lesko, do obiektu zakupione zostało m.in. wyposażenie kuchni i chłodni. Zakupiono również stoły i krzesła, a także inne elementy wyposażenia, jak rolety czy firany. Wartość zakupów to około 100 000 zł. Dodatkowo, również z budżetu Gminy Lesko zakupione zostało wyposażenie szatni dla sportowców (ławki, szafki, regały, wieszaki, tablice) na kwotę około 25 000 zł.

Swój wkład w wyposażenie nowego budynku ma również Koło Gospodyń Wiejskich z Jankowiec, które w ostatnim czasie zakupiło naczynia i zastawę stołową oraz lodówkę.

Choć niektóre pomieszczenia wymagają jeszcze doposażenia, możemy być pewni, że każde z nich będzie należycie wykorzystane przez mieszkańców, którzy działając w licznych grupach integrują się, kultywują tradycję i pracują dla upiększania swojej miejscowości.

Uroczyste otwarcie

Na niedzielnym otwarciu stawili się niemal wszyscy mieszkańcy wsi, a towarzyszyły im władze samorządowe z Burmistrzem Miasta i Gminy Lesko Adamem Snarskim na czele. Na zaproszenie odpowiedział również Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch. Zaproszeni goście złożyli gratulacje społeczności Jankowiec za wytrwałość w dążeniu do realizacji celu uwieńczonego pięknym wielofunkcyjnym obiektem. Padło też wiele podziękowań za wsparcie finansowe inwestycji, a także za współpracę na linii mieszkańcy, władze samorządowe, wojewódzkie i państwowe. Słowa uznania skierowane zostały do wykonawców obu etapów prac i nadzorujących inwestycję. Pani Sołtys Agnieszka Bąk podarowała wszystkim zasłużonym pamiątkowe podziękowania i statuetki, a sama z rąk mieszkańców otrzymała bukiet kwiatów.

– Udało się. Choć byli tacy, którzy mówili, że świetlica na wsi to przeżytek i sceptycznie podchodzili do tematu. Nie była to łatwa inwestycja, były problemy i chwile zwątpienia. Wiem o tym zarówno ja, jak i Pani Sołtys i Pan Radny. Jednak jeśli bardzo czegoś się w życiu chce i gromadzi wokół siebie ludzi z pozytywną energią, a przede wszystkim chęcią do działania, to nawet najskrytsze marzenia i plany się spełniają. Jankowce to aktywna społeczność, która wielokrotnie pokazała, że świetlica im się należy jak nikomu innemu. Dziś cieszę się razem z Wami i życzę wielu inicjatyw w nowych przestrzeniach. – mówił podczas otwarcia burmistrz Adam Snarski.

Uroczystość uświetnił występ muzyczny młodych mieszkanek, a na koniec wszyscy zaproszeni zostali na poczęstunek i zabawę taneczną.

Gratulujemy kolejnej prospołecznej inwestycji w Gminie Lesko i zachęcamy do korzystania z nowego obiektu w Jankowcach.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email