Nisko: Wyremontowany będzie dwór rodu Mniszchów w Bielinach

Nisko: Wyremontowany będzie dwór rodu Mniszchów w Bielinach

Jedna z piękniejszych architektonicznych pereł naszego regionu doczeka się kompleksowego remontu. Dwór rodu Mniszchów w Bielinach odzyska blask dzięki środkom pozyskanym przez gminę z Funduszy Norweskich przyznanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W dniu 27 czerwca umowę dotyczącą remontu podpisali; właściciel Zakładu Remontowo Budowlanego Jan Bajek oraz Stanisław Garbacz burmistrz Gminy i Miasta Ulanów w obecności Rafała Webera wiceministra Infrastruktury i Roberta Bednarza starosty niżańskiego.

W ramach prac, oprócz remontu budynku, będzie doprowadzona instalacja wodociągowa, sanitarna, zostaną odmulone rowy i stawy, przeprowadzone prace pielęgnacyjne  drzewostanu w parku, powstaną alejki, architektura i oświetlenie.

– Prace wycenione na sumę 3,5 miliona złotych – mówi burmistrz Stanisław Garbacz. –  Dzięki złożonemu przez gminę Ulanów w partnerstwie ze Stowarzyszeniem „Bieliny – wieś nad Sanem” wnioskowi pod nazwą „Remont zespołu dworsko-parkowego w Bielinach w celu rozszerzenia oferty kulturalnej Gminy Ulanów”, 85 procent tej kwoty pochodzić będzie z Funduszy Norweskich.

Projekt przewiduje, że w odnowionych salach dworku prowadzone będą działania kulturalno-edukacyjne, warsztaty, szkolenia, spotkania integracyjne, wystawy, koncerty i inne wydarzenia artystyczne.

Wieś Bieliny powstała w miejscu dawnej przystani rzecznej przy Sanie zwanej „Targowisko”. Pierwszymi właścicielami Bielin byli Jaguszowscy herbu Handbank. Na początku XVII wieku wieś należała do Stanisława Ulińskiego herbu Dołęga, podczaszego przemyskiego i założyciela Ulanowa.

Następnie Bieliny trafiły do rodu Mniszchów, dla których wybudowano dwór datowany na XVII wiek. Rezydencję otaczał rozległy park z drzewostanem i zbiornikiem wodnym. Kolejni właściciele zaniedbywali dwór, dopiero książę Włodzimierz Czartoryski odbudował dwór i stworzył prężnie działający majątek ziemski.

Zasłużył się ratując podczas wojny mieszkańców. Opuścił dwór z rodziną w 1944 roku, kiedy do Polski wkroczyła bolszewicka Armia Czerwona.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email