Polska: Matura 2021 bez obowiązkowego ustnego egzaminu

Polska: Matura 2021 bez obowiązkowego ustnego egzaminu

W 2021 r. część ustna egzaminu maturalnego z języka polskiego, języka mniejszości narodowej i języka obcego nowożytnego nie będzie obowiązkowa. Będą mogli przystąpić do niej absolwenci, którym wynik części ustnej egzaminu z danego przedmiotu jest potrzebny w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną.

Egzaminy ósmoklasisty i maturalny będą przeprowadzone wyjątkowo na podstawie wymagań egzaminacyjnych zawartych w dołączonych do rozporządzenia załącznikach, a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego.

Egzamin maturalny będzie przeprowadzany tylko z części pisemnej, nie będzie obowiązkowego ustnego egzaminu maturalnego

Zostały wprowadzone zmiany w wymaganiach egzaminacyjnych, wśród nich można wymienić.

 W przypadku egzaminu ósmoklasisty: z listy lektur obowiązkowych wykreślono Tędy i owędy Melchiora Wańkowicza, ograniczono wymagania dotyczące działań na pierwiastkach oraz stereometrii (brył przestrzennych), z języka angielskiego – wykreślono czas past perfect oraz mowę zależną;

W przypadku egzaminu maturalnego: ograniczono wymagania dotyczące funkcji i graniastosłupów, brył obrotowych i ostrosłupów, z geografii usunięto niektóre treści o charakterze faktograficznym oraz zagadnienia, które są trudne do omówienia podczas nauki zdalnej, np. część zagadnień z zakresu przeszłości geologicznej Ziemi, charakterystykę reżimów rzecznych w Polsce, zmiany funkcji obszarów wiejskich na świecie, zróżnicowanie językowe ludności świata.

W rozporządzeniu opisano warunki zdania egzaminu maturalnego i ośmioklasisty oraz uzyskania świadectwa dojrzałości, w tym uzyskania świadectwa dojrzałości przez absolwentów z lat ubiegłych.

Do 23 grudnia zostanie ogłoszony harmonogram przeprowadzania egzaminów w 2021 r.

Natomiast do 31 grudnia zostaną opublikowane aneksy do informatorów o egzaminie ósmoklasisty i egzaminie maturalnym w 2021 r. z poszczególnych przedmiotów. W aneksach określone zostaną m.in. listy struktur gramatycznych na egzaminy z języków obcych, listy lektur na egzamin maturalny z języków mniejszości narodowych, mniejszości etnicznej i języka regionalnego.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email