Polska: Zanocuj w lesie – Lasy Państwowe zapraszają

Polska: Zanocuj w lesie – Lasy Państwowe zapraszają

Od pierwszego maja 2021 Lasy Państwowe udostępniają miłośnikom survivalu ponad 600 tysięcy hektarów w 425 nadleśnictwach. Dotychczas legalnych miejsc na nocowanie w lesie było tylko 46.

Kieruj się zasadą 3 x Z: zaplanuj, zanocuj, zabierz.

1. Zaplanuj swój pobyt w lesie.

Wybierz miejsce w jakim chciałbyś biwakować, sprawdź na terenie jakiego nadleśnictwa się znajduje. Pomocna będzie interaktywna Mapa Lasów Państwowych będąca częścią Banku Danych o Lasach. Jeśli planujesz pobyt powyżej dwóch nocy lub w grupie większej niż 9 osób, wyślij zgłoszenie mailowo na adres odpowiedniego nadleśnictwa nie później niż dwa dni robocze przed planowanym noclegiem. Poczekaj na odpowiedź, bez niej nie możesz biwakować.
Sprawdź czy na terenie wybranego prze Ciebie nadleśnictwa nie ma stałego zakazu wstępu związanego np. z zagrożeniem pożarowym.  Sprawdź mapę zakazów wstępu do lasu. Jeśli został wprowadzony okresowy zakaz wstępu np. z powodu zagrożenia pożarowego, zmień plany i wybierz inne miejsce, gdzie zakaz nie obowiązuje lub zrezygnuj z wycieczki.
Zaplanuj dojazd. Jeśli używasz samochodu sprawdź dostępne parkingi. Wjazd pojazdami silnikowymi do lasu jest zabroniony.
Sprawdź pogodę. Dostosuj strój oraz miejsce pobytu do warunków atmosferycznych. Zainstaluj aplikację mBDL, dostępna mapa obszaru przyda Ci się offline, gdy zabraknie zasięgu. W środku lasu nie ma koszy na śmieci – weź worek na odpadki.

2. Zanocuj w lesie.

Przygotuj odpowiednie miejsce noclegowe. Udostępnione przez nadleśnictwa tereny nie są wyposażone w infrastrukturę sanitarną. Przygotuj hamak lub płachtę biwakową. Jeśli wybierzesz namiot, pamiętaj aby rozbić go na twardym podłożu, nie niszcząc runa leśnego. Rozpalanie ognisk jest dopuszczone tylko w miejscach do tego wyznaczonych przez nadleśnictwo. Natomiast z kuchenki gazowej skorzystasz tylko w dopuszczonych przez nadleśnictwa obszarach w Leśnych Kompleksach Promocyjnych zaznaczonych innym kolorem na mapie BDL. Zwróć uwagę na wydeptane, wąskie ścieżki – nie planuj noclegu na trasie wędrówek leśnych zwierząt. Zabezpiecz jedzenie w szczelnych opakowaniach, aby nie zwabiło dzikich zwierząt. Pamiętaj o numerze alarmowym 112. W razie zagubienia znajdź najbliższy słupek oddziałowy, aby podać osobom przyjmującym zgłoszenie widoczne na nim numery. W terenie górskim znajdź charakterystyczny obiekt, którego wygląd możesz opisać.

3. Zabierz z lasu.

Zabierz z lasu wspomnienia, zdjęcia, dobre samopoczucie oraz wszystko co przyniosłeś z domu (resztki jedzenia, zużyte chusteczki, wszelkie elementy ekwipunku). Po powrocie do domu obejrzyj swoje ciało upewniając się czy nie przyniosłeś na sobie kleszcza.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email