Prawo: Rewolucja w mandatach karnych. Nowy sposób odbioru

Prawo: Rewolucja w mandatach karnych. Nowy sposób odbioru

W dniu 21 kwietnia br. w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie nowego sposobu doręczania mandatów karnych. Co się zmieni?

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie premiera zmieniające rozporządzenie w sprawie nakładania grzywien w drodze mandatu karnego. Wprowadzi ono możliwość doręczenia przez internet mandatu karnego w związku z wykroczeniem zarejestrowanym przez fotoradar.

Ponadto rozporządzenie wprowadza zmiany we wzorach formularzy wykorzystywanych do nakładania mandatów karnych. Stosowane obecnie nie uwzględniają nowych podstaw prawnych, lecz będą wykorzystywane do momentu wyczerpania ich nakładów. Nowe regulacje wejdą w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Rządzący wskazali, że:

„doręczenie mandatu drogą elektroniczną nie wymaga tworzenia korespondencji papierowej i jej tradycyjnego wysyłania za pośrednictwem operatora pocztowego, a więc przyczynia się do zmniejszenia kosztów postępowania”.

W uzasadnieniu podano, że GITD (Główny Inspektorat Transportu Drogowego) w samym 2021 roku na przesyłki pocztowe wydał ponad 16 mln zł. Poza generowanymi kosztami zwrócono również uwagę na fakt usprawnienia procedur:

„Obecnie Główny Inspektorat Transportu Drogowego za wykroczenia ujawniane za pomocą stacjonarnych urządzeń rejestrujących (fotoradarów) generuje mandaty karne przy wykorzystaniu systemu teleinformatycznego, które następnie są doręczane sprawcom wykroczeń pocztą tradycyjną – przesyłkami poleconymi za potwierdzeniem odbioru, co znacznie wydłuża czas postępowania, a także generuje koszty po stronie Skarbu Państwa”.

W celu otrzymania mandatu karnego drogą elektroniczną konieczne będzie posiadanie konta w Elektronicznym Biurze Obsługi Klienta (eBOK). Następnie trzeba wyrazić zgodę na odbiór dokumentu w systemie. Można to zrobić posługując się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.

Mandat będzie udostępniany sprawcy wykroczenia do pobrania przez okres 21 dni. Natomiast jeśli nie podejmie on żadnych działań, po upływie tego czasu dokument zostanie doręczony w sposób tradycyjny.

Wyjaśniono:

„Za datę przyjęcia mandatu uznaje się dzień, w którym sprawca wykroczenia pokwitował jego odbiór w systemie teleinformatycznym. W przypadku, jeżeli sprawca wykroczenia w okresie udostępnienia mandatu karnego w systemie teleinformatycznym, z jakichkolwiek przyczyn nie pobierze i pokwituje mandatu, to mandat karny kredytowany będzie doręczony w sposób tradycyjny (…), tj. przesyłką poleconą za zwrotnym potwierdzeniem odbioru”.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email