Prawo: Zmiany w programie 500 plus

Prawo: Zmiany w programie 500 plus

Składanie wniosków o 500 plus wyłącznie w sposób elektroniczny i wypłata tego świadczenia jedynie w formie bezgotówkowej – m.in. takie zmiany zakłada nowelizacja, którą przyjął rząd.

Mowa o projekcie nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci oraz niektórych innych ustaw. Jego autorem jest Minister Rodziny i Polityki Społecznej. W sumie Rada Ministrów przyjęła sześć dokumentów.

“Rząd chce zoptymalizować proces przyznawania i obsługi świadczenia wychowawczego w ramach programu +Rodzina 500 plus+. Program realizowany jest na ogromną skalę i cieszy się dużą popularnością. Obecnie na ten cel zostało przeznaczonych już ponad 157 mld zł, z których korzysta blisko 6,5 mln dzieci” – czytamy na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Wśród najważniejszych zmian w ustawie KPRM wskazała powierzenie obsługi programu “Rodzina 500 plus” Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) i zmianę formy składania wniosku. Będzie to możliwe jedynie przez internet.

Z udostępnionych przez KPRM danych wynika, że w 2018 r. 32,3 proc. wniosków złożono przez internet. W 2019 r. było to już 65,8 proc., a w pierwszych czterech miesiącach 2021 r. 84 proc.

Wypłaty tylko w formie bezgotówkowej.

W projekcie przewidziano zmianę sposobu wypłaty świadczenia wychowawczego – możliwość wypłaty jedynie w formie bezgotówkowej na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego. Oznacza to odejście od wypłaty w formie gotówkowej.

Kolejna zmiana to wypłata świadczeń wychowawczych w pełnej wysokości osobom, dotychczas pozbawionym tego świadczenia, pobierały w obniżonej wysokości.

Projektowana ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2022 r., z wyjątkiem niektórych przepisów, które wejdą w życie w innym terminie.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.