Zdrowie: Tachykardia dotyka 11 procent Polaków

Zdrowie: Tachykardia dotyka 11 procent Polaków

Tachykardię łatwo pomylić z zawałem serca lub atakiem paniki. Występuje u coraz młodszych osób, cierpiących na przewlekły stres. Tachykardia jest niegroźna dla zdrowia, pod warunkiem, że nie jest przewlekła.

Co to jest tachykardia?

Tachykardia to przyspieszenie akcji bicia serca – nie jest efektem bezpośredniego zagrożenia życia ani zwiększonej aktywności fizycznej – ale nasilonego niepokoju. U zdrowej osoby w stanie spoczynku bicie serca wynosi od 60 do 100 uderzeń na minutę, u osoby z tachykardią przekracza 100 uderzeń na minutę.

Tachykardia to odpowiedź organizmu na stres, i towarzyszą jej: nadmierne pocenie, nieustające poczucie lęku, bezsenność, ból w okolicy klatki piersiowej. Lekarze szacują, że cierpi na nią od 5 do 11 proc. społeczeństwa.

Choć stres uważa się za pośrednią przyczynę chorób związanych z układem krążenia, to zdecydowanie powoduje bardzo bezpośrednio odczuwalne skutki na poziomie biologicznym.

Podczas przewlekłego stresu czy uczucia niepokoju, organizm człowieka produkuje hormony stresu – kortyzol i adrenalinę osłabiające układ immunologiczny i układ krążenia.

Hormony podwyższają ciśnienie krwi i częstotliwość skurczu naczyń krwionośnych. Jeśli ten stan staje się przewlekły, organizm zaczyna protestować – układ krwionośny staje się osłabiony, a to w konsekwencji może prowadzić do chorób serca.

Rodzaje tachykardii:

Wyróżnia się dwa rodzaje tachykardii: tachykardię przedsionkową, która pochodzi z górnych komór serca, czyli przedsionków; oraz częstoskurcz komorowy, który występuje w dolnych partiach serca, zwanych komorami.

Tachykardia nie jest groźna dla zdrowia, jeśli jest okazjonalnym incydentem –każdy z nas od czasu do czasu odczuwa silny niepokój. W skrajnych przypadkach może powodować nudności, wymioty, osłabienie, omdlenia.

Tachykardia staje się jednak groźna, jeśli przeciąga się w czasie – po okresie kilku miesięcy może prowadzić do zawału serca lub udaru.

Jak sobie pomóc ?

Jeśli zauważymy u siebie tachykardię, czyli przyspieszone bicie serca, w odpowiedzi na stan lękowy spróbujmy znaleźć spokojne miejsce – a następnie skoncentrować się na oddechu. Chodzi o to, aby oddech naturalnie zwolnił – serce często podąża za oddechem.

Gdy tachykardia pojawia się często należy ograniczyć używki – kofeinę, alkohol, teinę i papierowy – znaleźć długoterminowe sposoby radzenia sobie ze stresem; dobrym pomysłem będzie również wykonanie badań kontrolnych (w tym EKG), które wykluczą inne choroby serca.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email