Rolnictwo: Jagoda kamczacka - uprawa i zastosowanie.

Rolnictwo: Jagoda kamczacka - uprawa i zastosowanie.

Jagoda kamczacka niezwykle popularny krzew owocowy. Jej owoce są smaczne, ale przede wszystkim bogate w witaminy. W Polsce uprawiana w przydomowych ogródkach.

Jagoda kamczacka – odmiana wiciokszewu sinego, krzewu należącego do rodziny przewiertniowatych. W Polsce najbardziej znana, jednak prawidłowa nazwa to wiciokrzew kamczacki, jest odmianą wiciokrzewu.

Owoc jagody chroni przed chorobami układu krążenia.

Jagoda kamczacka to owoc, którego właściwości lecznicze od wieków są doceniane w medycynie ludowej północnej Rosji, Chin oraz Japonii. W Polsce jagoda kamczacka jest mało znana, ale to się zmienia, ponieważ uprawa tych owoców w naszym kraju jest coraz częstsza. 

Jagoda kamczacka zawiera dużo antyoksydantów, dzięki czemu może znaleźć zastosowanie jako środek chroniący m.in. przed cukrzycą i chorobami układu krążenia.

Owoce jagody kamczackiej są jako surowiec wzmacniający, o działaniu obniżającym ciśnienie tętnicze i zmniejszającym ryzyko zawału serca, zapobiegający anemii, spowalniający rozwój jaskry, jako lek przeciwmalaryczny, pomocny w chorobach układu pokarmowego oraz zakażeniach bakteryjnych.

Jagoda kamczacka to roślina długowieczna, która żyje nawet 30-35 lat. Może dorastać do 1,5-2 m wysokości i jest krzewem o zwartym, wzniesionym pokroju. Bardzo wcześnie rozpoczyna wegetację – kremowe lub żółtobiałe kwiaty rozwijają się w kwietniu, a pąki kwiatowe zawiązują się na początku marca. 

Kwiaty są miododajne i wydzielają delikatny zapach. Do zapylenia i obfitego owocowania jagoda kamczacka potrzebuje innej odmiany (jest rośliną obcopylną). Dlatego też należy sadzić obok siebie co najmniej dwa krzewy innej odmiany, które będą kwitły w tym samym momencie.

Owoce jagody kamczackiej mają postać wydłużonych, mięsistych pestkowców długości około 2-3 cm i szerokości około 1 cm.Krzewy jagody kamczackiej są bardzo wytrzymałe na mróz i wyjątkowo wcześnie rozpoczynają wegetację na wiosnę.

Jagoda kamczacka jest prosta w uprawie. Jest odporna na mróz, wytrzymuje nawet do -45˚C, a także przymrozki do -8˚C. Wymaga słonecznego stanowiska, w półcieniu jest mniej plenna, dlatego warto zadbać o odpowiednią wystawę na słońce. Najlepsze są zaciszne miejsca osłonięte od wiatru. 

Preferuje przepuszczalną glebę bogatą w składniki organiczne, można ją uprawiać na większości gleb. Ziemia pod plantację nie powinna być ani zbyt piaszczysta, ani zbyt gliniasta, o współczynniku pH 6–6,5. Przy bardzo ciężkiej glebie można zastosować zagony podwyższone.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email