Porady: Żurawina – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania

Porady: Żurawina – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania

Żurawina ma liczne właściwości lecznicze i wartości odżywcze. Współczesne badania wskazują, iż żurawina ma działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze, jest skuteczna w walce z infekcjami pęcherza moczowego, niektórymi schorzeniami skóry i wrzodami żołądka.

Zbiory żurawiny trwają od połowy września, aż do listopada. Żurawina jest zimozieloną krzewinką, która lubi podmokły, wręcz bagienny teren.

Żurawina bogata jest w proantocyjanidyny, związki wykazujące właściwości antyoksydacyjne, dzięki którym organizm wolniej się starzeje, wpływają na poprawę wzroku, zwiększają elastyczność stawów i przyczyniają się do obniżenia stężenia cholesterolu. Ponadto żurawina chroni nas przed szkodliwym działaniem promieniowana ultrafioletowego.

Żurawina jest bogata w witaminy i minerały. Zawiera witamine A, E oraz C, witaminy z grupy B. W owocach żurawiny znajduje się błonnik, karoten, a także minerały, takie jak: potas, fosfor, jod, magnez, żelazo czy sód.

Żurawina przyczynia się do zmniejszenia ilości bakterii w moczu, dodatkowo upośledza adhezję (przyleganie) bakterii E. coli do ścian nabłonka pęcherza moczowego może zapobiegać także rozwojowi kamicy nerkowej. Żurawina chroni organizm przed powtórnym pojawieniem się zakażenia.

Okazuje się także skuteczna w przypadku profilaktyki próchnicy, gdyż zwalcza bakterie odpowiedzialne za jej powstawanie. Żurawina wspomaga obniżanie cholesterolu. Dobroczynne działanie żurawiny wykorzystywanie jest również w leczeniu:  infekcji wirusowych górnych dróg oddechowych m.in. przeziębienia i grypy, chorób wątroby, trzustki, problemów jelitowych.

Z żurawiny można przygotować różne przetwory, takie jak konfitury, soki czy syropy. Żurawinę można też spotkać w postaci galaretek, owoców kandyzowanych czy mieszanek herbacianych z owocami żurawiny. Suszona żurawina jest idealnym dodatkiem do owsianki czy kaszy manny, deserów. Konfitury z żurawiny idealnie komponują się z mięsami, wędlinami czy serami.

Stosowanie nawet dużych dawek żurawiny przez osoby dorosłe jest całkowicie bezpieczne. Ograniczenie dotyczy małych dzieci, ze względu na możliwość wystąpienia dolegliwości żołądkowych.  

Żurawiny nie powinny spożywać osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe zawierający warfarynę. Substancje zawarte w żurawinie mogą utrudniać usuwanie tej substancji z organizmu, co może przyczynić się do występowania krwotoków.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email