Rolnictwo: Wykorzystanie dronów w rolnictwie – podpisanie listu intencyjnego

Rolnictwo: Wykorzystanie dronów w rolnictwie – podpisanie listu intencyjnego

W obecności ministra rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorza Pudy oraz sekretarza stanu w ministerstwie infrastruktury Marcina Horały podpisany został List intencyjny o współdziałaniu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej w sprawie wykorzystania w rolnictwie bezzałogowych statków powietrznych (BSP).

 Nowe technologie, techniki cyfrowe sprawiają, że rolnictwo rozwija się coraz szybciej.

Minister Grzegorz Puda zwrócił uwagę na szerokie możliwości wykorzystania dronów w rolnictwie.

Będą lepsze możliwości np. szacowania strat suszowych czy strat powstałych w wyniku powodzi. Dzięki temu rolnicy będą mieli szybszą ich wycenę, a w konsekwencji szybciej otrzymają odszkodowanie.

Dziś spotykają się dwie polskie specjalności – rolnictwo, co dla wszystkich jest oczywiste, i drony, co już takie oczywiste nie jest – podkreślił sekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury Marcin Horała.

Wiceminister infrastruktury zwracając uwagę na bardzo wysoką jakość polskiej żywności podkreślił, że równie wysoko oceniana jest pozycja polski w zakresie produkcji dronów. Zwłaszcza w sferze usług wykonywanych za ich pośrednictwem.

Najnowsze technologie i polski system koordynacji lotów bezzałogowymi statkami powietrznymi, to ponad 576 mld złotych wartości dodanej do polskiego PKB do 2026 roku.

Dyrektor Generalna KOWR Małgorzata Gośniowska-Kola podkreśliła znaczenie wdrażania najnowszych rozwiązań cyfrowych, które wspomagają polskie rolnictwo. Podziękowała za bardzo dobrą i szeroką współpracę pozostałym sygnatariuszom Listu intencyjnego.

Prezes ARiMR Halina Szymańska podkreśliła znaczenie tak dobrej współpracy i zadeklarowała dalszy aktywny udział największej agencji płatniczej w sektorze rolnym w Unii Europejskiej.

Inicjatywa podpisania listu.
Z inicjatywą podpisania Listu wystąpiła Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. Celem przedsięwzięcia jest współpraca służb publicznych w zakresie wykorzystania bezzałogowych statków powietrznych, czyli dronów, w rolnictwie oraz współdziałanie na rzecz rozwoju wsi.

Zastosowanie dronów w rolnictwie.
Potencjalne zastosowanie dronów w rolnictwie dotyczy m.in. rolnictwa precyzyjnego, które wymaga najnowszych i możliwie najdokładniejszych technik pomiarowych.

Ponadto te bezzałogowe statki powietrzne mogą być przydatne w uprawach roślin, dzięki nim gospodarstwo może ograniczać koszty uprawy, przy jednoczesnym zwiększeniu plonów, a co za tym idzie także i zysku.

Drony pozwalają na tworzenie map, które będą pokazywały znormalizowany różnicowy wskaźnik wegetacji danego plonu, dzięki któremu będziemy znali kondycję uprawianych roślin oraz poznamy ich dobowy cykl aktywności.

Rozwój technologii obserwacyjnej i rozwój technologii konstrukcyjnej dronów pozwala na szerokie zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych w wielu dziedzinach życia. W szczególności tam, gdzie jest utrudniony dostęp obserwacyjny.

Obecnie BSP mają zastosowanie w celach badawczych, naukowych, transportowych, sportowych czy też reklamowych. Obecnie drony w dużej mierze są wykorzystywane do analiz geoprzestrzennych, jak i do monitorowania zagrożeń, np. SMOG, czy powodzie wielkoobszarowe.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.