Stalowa Wola: Jest szansa na darmową zieloną energię dla właścicieli posesji.

Stalowa Wola: Jest szansa na darmową zieloną energię dla właścicieli posesji.

Mieszkańcy Stalowej Woli, którzy pięć lat temu podpisali z gminą umowy na mikroinstalację Odnawialnych Źródeł Energii, mogą starać się ponownie o dofinansowanie. Chodzi o 496 instalacji. Tyle osób zawarło przed kilkoma laty umowy i zakwalifikowało się do projektu.

W 2016 roku gminie nie udało się pozyskać dofinansowania, miasto miało zbyt słabe wskaźniki w stosunku do gmin wiejskich. Kilka dni temu pojawiła się szansa na otrzymanie środków z listy rezerwowej przy pomocy unijnego programu REACT-EU, którego beneficjentem jest Podkarpacki Urząd Marszałkowski.

Projekt obejmuje montaż 328 instalacji fotowoltaicznych oraz 168 instalacji solarnych (łącznie 496 instalacji).

Mieszkańcy, którzy zdecydują się na ponowny udział w projekcie, będą mogli liczyć na montaż instalacji do 2023 roku z rozliczeniem z Polską Grupą Energetyczną, jeszcze korzystnym dla klientów po “starych zasadach”.

W Bibliotece Międzyuczelnianej na parterze od najbliższej środy, 23 lutego, zgodnie z harmonogramem jaki będzie dostępny na stronie internetowej Urzędu Miasta, będzie można ponownie zweryfikować dokumenty i przystąpić do projektu.

,,Na godzinę planujemy przyjąć około 15 osób, mamy cztery stanowiska weryfikujące. Ważne jest aby zgłaszały się te osoby, które podpisywały umowy. Mamy bardzo mało czasu na złożenie dokumentów do Polskiej Grupy Energetycznej i do Urzędu Marszałkowskiego” – Diana Pasierb z Urzędu Miasta w Stalowej Woli.

Wszystkie osoby, które będą się zgłaszać powinny zabrać ze sobą dowód osobisty, ostatni rachunek/fakturę za prąd, dokument potwierdzający tytuł prawny do nieruchomości, na której ma być montowana instalacja.

Dodatkowe dokumenty to: orzeczenie o niepełnosprawności, jeżeli członkiem gospodarstwa domowego jest osoba posiadająca orzeczenie, kartę dużej rodziny w przypadku rodzin wielodzietnych, decyzję w sprawie ustalenia dodatku pielęgnacyjnego lub zasiłku rodzinnego, decyzji w sprawie przyznania pomocy rzeczowej w formie opału, jeżeli dotyczy.

Wartość projektu wynosi 10 milionów złotych, dofinansowanie unijne 6,3 miliona złotych, wkład mieszkańców 2,7 miliona złotych, wkład gminy to 944 tysiące złotych – VAT i inspektor nadzoru. Przy wartości instalacji 10 tysięcy złotych, właściciel posesji zapłaci tylko 3 tysiące złotych.

Osoby, które już zamontowały instalację na własny koszt będą mogły rozbudować instalację lub dokonać zmiany rodzaju instalacji. Warunkiem udziału w projekcie jest brak jakichkolwiek zaległości finansowych względem gminy i spółek komunalnych.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email