Podkarpacie: Ruszył proces rekrutacyjny do terytorialsów

Podkarpacie: Ruszył proces rekrutacyjny do terytorialsów

Kandydaci chętni do rozpoczęcia służby w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” mogą zgłaszać się do właściwych terytorialnie Wojskowych Komend Uzupełnień. Szkolenie podstawowe rozpocznie się 30 stycznia.

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku. Dowódcą brygady jest płk Dariusz Słota.

Kandydaci chętni do rozpoczęcia szkolenia muszą złożyć wniosk o powołanie do służby (można to również zrobić za pośrednictwem platformy ePUAP) w najbliższej Wojskowej Komendzie Uzupełnień.

Następnie kandydaci zostaną skierowani na badania psychologiczne oraz do wojskowej komisji lekarskiej. Dzięki szybkiemu działaniu ochotnicy zwiększą swoją możliwość odbycia 16-dniowego szkolenia podstawowego, które na Podkarpaciu rozpocznie się 30 stycznia, a zakończy uroczystą przysięgą 14 lutego. 

 
Podczas szkolenia kandydaci nabierają umiejętności w zakresie m.in. taktyki wojskowej i strzelań bojowych tak, żeby po dwóch tygodniach ochotnicy, którzy nigdy dotąd nie byli w wojsku, mogli bezpiecznie posługiwać się bronią i poznali podstawowe zasady zachowania na polu

O powołanie do Wojska Polskiego może ubiegać się każda osoba, która:

  • jest pełnoletnia
  • posiada obywatelstwo polskie
  • nie była karana
  • posiada dobrą sprawność psychofizyczną oraz fizyczną
  • nie pełni innego rodzaju służby wojskowej oraz nie posiada przydziału kryzysowego.

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnej społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.