Porady: Jak uchronić się przed uderzeniem pioruna

Porady: Jak uchronić się przed uderzeniem pioruna

Nad wieloma regionami kraju przechodzą burze, które są często gwałtowne i powodują szkody materialne, jednocześnie stwarzają zagrożenie dla zdrowia i życia. Jak się przed nimi chronić?

Błyskawice pięknie wyglądają na zdjęciach, jednak są bardzo niebezpieczne. Jedno uderzenie pioruna może zasilać 100-watową żarówkę przez ponad miesiąc. Porażenie zwykle oznacza śmierć lub poważne obrażenia, a uderzenie w sieć elektryczną nieraz potrafi przepalić wszystkie podłączone do niej sprzęty.

Wyładowanie elektryczne podczas burzy zawsze szuka najkrótszej drogi pomiędzy chmurami a powierzchnią ziemi. Na uderzenie pioruna najbardziej narażone są budynki wysokie oraz położone na wzniesieniach terenu. Błyskawice przyciągają też drzewa, słupy energetyczne, maszty, anteny telewizyjne, wieże przekaźnikowe, wysokie budynki w sąsiedztwie, duże metalowe obiekty.

Poza wyładowaniami atmosferycznymi, niebezpieczne mogą być zjawiska atmosferyczne towarzyszące burzy, takie jak silny wiatr, ulewne deszcze czy grad. Przestrzegając kilku podstawowych zasad, będzie można czuć się bezpieczniej.

Przebywanie na zewnątrz podczas burzy może być bardzo niebezpieczne, zwłaszcza gdy stanowimy najwyższy punkt otoczenia. W takim przypadku, gdy znajdujemy się na otwartej przestrzeni, należy znaleźć obniżenie terenu i kucnąć ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć  może dojść do przepływu prądu między stopami. Najgorszym z możliwych rozwiązań jest schowanie się pod drzewem.

Jeżeli pływamy w wodzie lub znajdujemy się na łodzi wyjść na brzeg i oddalić się od wody, gdyż jest ona doskonałym przewodnikiem elektrycznym.

Wyłączyć telefon komórkowy ponieważ jest on odbiornikiem radiowym, podczas burzy należy unikać prowadzenia rozmów przez telefon komórkowy.

Osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym.

Unikać dotykania przedmiotów zrobionych z metalu oraz przebywania w ich pobliżu, przedmioty metalowe mogą “przyciągać” pioruny.

Bezpieczny budynek podczas burzy to taki, który posiada dobrze wykonaną instalację odgromową. Zamontowany na dachu piorunochron, ściąga na siebie pioruny, a następnie bezpiecznie kieruje je w stronę gruntu.

Podczas burzy pod żadnym pozorem nie powinno korzystać się z urządzeń elektrycznych, które są podłączone do instalacji. Piorun, który uderzy w instalację elektryczną może przemieszczać się po kablach do samego odbiornika np. podłączonego do kontaktu radia. Podczas burzy, warto odpiąć od kontaktu wszystkie urządzenia, uchroni to je przed ewentualnym zniszczeniem.

Całkowicie bezpiecznym miejscem podczas burzy jest np. lecący samolot lub samochód. Metalowa karoseria samochodu i metalowy kadłub samolotu tworzą tzw. klatkę Faradaya dzięki niej podczas uderzenia pioruna prąd elektryczny przemieszcza się tylko po „zewnętrznej obudowie” i nie przenika do  środka.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email