Porady: Nielegalne pamiątki z wakacji. Jakich rzeczy nie przywozić do Polski.

Porady: Nielegalne pamiątki z wakacji. Jakich rzeczy nie przywozić do Polski.

Zagraniczne podróże są dobrą okazją do przywiezienia egzotycznych pamiątek. Jednak trzeba uważać, gdyż przewóz niektórych z nich jest nielegalny. Można za to dostać grzywnę od kilku do kilkunastu tysięcy złotych lub nawet pójść do więzienia. Najsurowszym karom podlega nielegalny transport roślin i zwierząt.

Na terenie Europy można przewozić nie więcej niż: 1 kg tytoniu, 10 l alkoholu, 10 tys. euro w gotówce i 10 l paliwa. Jednak każdy kraj może mieć określoną ilość produktów, które można z niego wywieźć.

Oprócz wspomnień i zdjęć z wakacji turyści przywożą często także cząstkę krajobrazu. Bardzo często okazuje się, że nielegalną. Sytuacja się komplikuje gdy z wyjazdów przywozimy np. koralowce czy kość słoniową. Nie należy kupować pamiątek, które są wytworzone z roślin i zwierząt, żyjących na danym terenie. Mogą być to bowiem gatunki zagrożone wyginięciem. Podlegają wtedy ochronie konwencji waszyngtońskiej. Pośród zakazanych pamiątek są koralowce i kości słoniowa, muszle, wyroby ze skóry węży i krokodyli oraz leki ze zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem.

Warto dokładnie zorientować się, czego nie można wywozić z danego kraju, aby nie zostać ukaranym. Szczególnie należy na to zwrócić uwagę w krajach spoza Europy. Na przykład w Wietnamie kontroli celnej poddawane są płyt CD i inne nośniki danych, książki i czasopisma. W Tajlandii zakazane jest wywożenie wizerunków Buddy, o ile nie są tymi zakupionymi na straganach o małej wartości artystycznej. W RPA nielegalne jest wywożenie produktów spożywczych i więcej niż 1l spirytusu. Natomiast w Meksyku zabronione jest wywożenie świeżych produktów spożywczych, np. nasion czy domowych wędlin.

Nieświadomi turyści wracający z nietypową pamiątką z wakacji też mogą narazić się na odpowiedzialność karną. Celnicy podkreślają, by w stosunku do sprzedawców pamiątek stosować zasadę ograniczonego zaufania. W razie wątpliwości lepiej zrezygnować z zakupu i nie przyczyniać się do wyginięcia zagrożonych gatunków.

Handel nielegalnymi wyrobami ze skór i kości, roślin, zwierząt to coraz częstszy proceder przestępczy. W 2019 roku funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej na Podkarpaciu udaremnili 79 przypadków nielegalnego przewozu okazów roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem.

Za przywożenie pamiątek, będących pod ochroną, grozi wysoka grzywna bądź od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

Limitów trzeba przestrzegać zwłaszcza gdy wraca się z kraju nienależącego do strefy Schengen. Do Polski spoza Unii Europejskiej można przywieźć 200 sztuk papierosów oraz alkoholu jeden litr na osobę.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email