Porady: Rośliny, które pachną wieczorem najpiękniej, najmocniej i najdłużej

Porady: Rośliny, które pachną wieczorem najpiękniej, najmocniej i najdłużej

Zapach w ogrodzie to coś o czym często zapominamy projektując i urządzając ogród. Niesłusznie, gdyż oprócz widoku, zapach dostarcza nam nowych wrażeń, które czasem są tak silne, że nawet niepozorna roślina o mało atrakcyjnych kwiatach jest dla nas najpiękniejsza ze względu na aromat, który roztacza dookoła.

Większość kwiatów w ciągu dnia prezentuje swe kolory i zapachy. Jednak często zdarza się tak, że dopiero wieczorem mamy czas, żeby posiedzieć w ogrodzie czy na tarasie. W dodatku niezależnie od naszego rozkładu zajęć, letnie wieczory mają mnóstwo uroku i warto spędzać je na zewnątrz. Dlatego warto pomyśleć o roślinach, które są najbardziej atrakcyjne właśnie wieczorem.

W ogrodzie warto znaleźć miejsce na wieczorny wypoczynek. Należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Na wieczorny wypoczynek najlepiej nadają się, np. tarasy skierowane na zachód lub południe. Będą one najcieplejsze również po zapadnięciu zmroku, szczególnie jeśli znajdują się przy ścianie domu, która nagrzeje się w ciągu dnia.

Miejsce wieczornego wypoczynku warto obsadzić odpowiednimi roślinami. Wokół tarasu warto sadzić rośliny o jasnych kwiatach, białych, jasnoniebieskich, liliowych, jasnożółtych. Będą one widoczne również w mroku. Unikajmy za to takich, które zamykają się na noc, jak np. gazanie czy nagietki. Zarówno w dzień, jak i wieczorem pięknie będą wyglądać rośliny o kolorowych liściach:

  • lawenda, kocanki,
  • krzewy, jak np. dereń biały,
  • maciejka  wygląda skromnie, ale za to jak pachnie! Warto wysiewać ją w wielu miejscach w ogrodzie i kilka razy w ciągu sezonu, by dłużej nią się cieszyć. Najlepiej sprawdza się, gdy rośnie w niedużych skupiskach, w miejscach o wystawie wschodniej lub zachodniej.
  • petunia – potrzebuje sporo słońca. Zwykle sadzimy ją na balkonach, ale dobrze też rośnie w gruncie, w próchnicznej, zasobnej ziemi. Kwitnie do przymrozków.
  • dziwaczek jalapa – wyjątkowo wytrzymała roślina. Wysiewana do gruntu w maju szybko osiąga metrową wysokość. Kwiaty ma różowe, żółte, czerwone lub białe, często wielobarwne.
  • floks wiechowaty – obficie kwitnąca długowieczna bylina, niezastąpiona na letnich rabatach. Floks lubi żyzną glebę i obfite podlewanie. Dłużej kwitnie w półcieniu niż w pełnym słońcu.
  • groszek pachnący – wspaniale okrywa ogrodzenia z siatki. Roślinę wysiewamy od końca kwietnia do połowy maja wprost do gruntu. Groszek lubi stanowiska ciepłe i słoneczne, najlepiej rośnie na glebach wilgotnych i bogatych w próchnicę.

Dodatkową zaletą zarówno lawendy i plektrantusa, zwanego komarzycą, nie lubią komary. Jest jednak spora grupa roślin, które dopiero popołudniu lub wieczorem otwierają swe kwiaty lub zaczynają intensywnie pachnieć. I to właśnie nimi warto obsadzić miejsce, w którym spędzamy wieczory.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email