Polska: Narodowy Spis Powszechny. Tym razem na szczególnych zasadach

Polska: Narodowy Spis Powszechny. Tym razem na szczególnych zasadach

Spis Powszechny odbywa się co 10 lat i jest cennym źródłem informacji o mieszkańcach kraju, jacy jesteśmy, jak żyjemy i co zmieniło się w naszym życiu w ciągu minionej dekady.

Narodowy Spis Powszechny dostarcza administracji publicznej, instytucjom naukowym informacji o stanie i strukturze demograficzno-społecznej oraz ekonomicznej naszego kraju.Obowiązek przeprowadzenia spisu powszechnego wynika też z międzynarodowych zobowiązań Polski, m.in. przepisów UE.

Spis Powszechny odbędzie się między 1 kwietnia a 30 czerwca tego roku  lecz Główny Urząd Statystyczny wystąpił o przedłużenie do 30 września.

Udział w Spisie Powszechnym jest obowiązkowy, a za brak uczestnictwa w nim grozi grzywna.

Ze względu na pandemię dane będą zbierane przez telefon, metodą wywiadu bezpośredniego lub tzw. metodą samospisu internetowego, która polega na udzieleniu odpowiedzi za pośrednictwem interaktywnej aplikacji dostępnej na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego.

Około 40 pytań m.in. o płeć, stan cywilny, kraj urodzenia, wyznanie, czy wykształcenie będzie zawierać formularz Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań.

Pozyskane w ten sposób nasze dane będą objęte tajemnicą statystyczną. Oznacza to, że wszystkie nasze dane osobowe będą chronione, a ustawa nie przewiduje żadnych możliwości uchylenia tej ochrony. 

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email