Stalowa Wola: Ponad 50 ochotników złożyło przysięgę wojskową

Stalowa Wola: Ponad 50 ochotników złożyło przysięgę wojskową

Ponad 50 żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego złożyło w dniu 2 kwietnia przysięgę wojskową. Uroczystość była finałem szkolenia podstawowego tzw. szesnastki.

Uroczystość odbyła się na placu przed Miejskim Domem Kultury w Stalowej Woli. Większość rekrutów pochodzi z Rzeszowa. Wśród ponad 50 ochotników są m.in. pracownicy administracji, nauczyciele i uczniowie, pracownicy branży IT, magazynier i ślusarz. Kobiety stanowią 40 proc. 

Ochotników dwa tygodnie temu wcielono w szeregi podkarpackiej brygady i ukończyli 16-dniowe szkolenie podstawowe. Najważniejszym sprawdzianem była tzw. pętla taktyczna, a jej pozytywne zaliczenie zamyka pierwszy okres szkolenia. Umiejętności podkarpackich terytorialsów zweryfikowano na poligonie w Nowej Dębie. 

Celem egzaminu zwieńczającego szkolenie podstawowe jest sprawdzenie poziomu wyszkolenia, sprawności bojowej i odporności psychofizycznej żołnierzy w warunkach poligonowych poprzez sprawdzenie umiejętności realizacji wybranych zadań taktycznych. 

Umiejętności, które są sprawdzane podczas tzw. pętli taktycznej jest kilkanaście. To m.in.: pokonywanie terenu czołganiem, reakcja na kontakt ogniowy, strzelanie, pierwsza pomoc, ewakuacja rannych, wyznaczanie azymutu, posługiwanie się mapą i busolą czy nawiązanie łączności z wykorzystaniem radiostacji. 

Pętla taktyczna jest ostatnim egzaminem przed przysięgą i zarazem wstępem do trzyletniego cyklu szkolenia wojskowego w szeregach 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Po przysiędze wszyscy żołnierze skierowano do etatowych batalionów w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Sanoku i w Jarosławiu. 

To już 38. przysięga w historii Podkarpackiej Brygady OT i druga w tym roku. 

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email