Strzyżów: Powiatowo-gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości

Strzyżów: Powiatowo-gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości

W dniu 11 listopada br. odbyły się w Strzyżowie tradycyjne uroczystości upamiętniające 104 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Wydarzeniu w tym roku towarzyszył mini piknik na placu DK „Sokół”, w tym: pokaz sprzętu strzyżowskich strzelców, miasteczko Policji, gry i zabawy dla dzieci oraz Bieg Niepodległości.  Organizatorami wydarzenia byli Gmina Strzyżów i Powiat Strzyżowski.

Pochodowi przewodniczyła Strzyżowska Orkiestra Dęta, Strzelcy, żołnierze 21. Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej z Jarosławia oraz poczty sztandarowe szkół, zakładów pracy i organizacji przeszedł tradycyjnie ulicami Strzyżowa pod pomnik Żołnierzy Poległych w I i II Wojnie Światowej, gdzie złożone zostały wiązanki kwiatów.

W strzyżowskiej Farze odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny i mieszkańców gminy, koncelebrowana przez kapłanów Parafii pw. św. Józefa Sebastiana Pelczara oraz proboszcza strzyżowskiej Fary, ks. dra Jana Wolaka.

,,Idąc przez doczesność mamy kochać tych ludzi, i te miejsca, które są miejscami naszych narodzin, naszego życia, naszej twórczości i pracy. To jest Ojczyzna – ta wielka, zamknięta w granicach, i ta mała, nakreślona pagórkami Pogórza Strzyżowskiego” – ks. Jan Wolak.

 Honorowym uczestnikiem mszy był najstarszy mieszkaniec gminy Strzyżów, 105-letni por. Tadeusz Lutak, którego obecność była aktem prawdziwego patriotyzmu i umiłowania Ojczyzny.

Pochód przeszedł w okolicę Rynku, gdzie pod pomnikiem Niepodległości delegacje gminy Strzyżów oraz powiatu strzyżowskiego złożyły wiązanki. Dalsza szczęść uroczystości miała miejsce tradycyjnie na placu Domu Kultury „Sokół”. 

Po odśpiewaniu  hymnu i wciągnięciu flagi na maszt głos zabrali Starosta Strzyżowski Bogdan Żybura oraz Burmistrz Strzyżowa Waldemar Góra. Dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej z Jarosławia oddał salwę honorową.

Następnie złożono wiązanki kwiatów pod  pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Na zakończenie burmistrz Waldemar Góra podziękował wszystkim darczyńcom, którzy wpłacili środki na „Specjalny fundusz na remont i odnowę pomników i miejsc pamięci narodowej”, który powiększył się w tym roku o kwotę 1 350,00 zł.

W Domu Kultury „Sokół” miało miejsce wyjątkowe, wzruszające widowisko artystyczne, przygotowane przez dzieci z przedszkola Niepublicznego Sióstr Serafitek w Strzyżowie. Obchodom Święta Niepodległości towarzyszył mini piknik na placu Domu Kultury.

Można było obejrzeć sprzęt strzyżowskich Strzelców, nowoczesny wóz ratowniczo-gaśniczy, który trafił niedawno do jednostki OSP Żarnowa czy skosztować prawdziwej wojskowej grochówki. Swoje stoisko miała strzyżowska Policja, gdzie dzieci mogły zapoznać się z pracą policjantów i zasadami ruchu drogowego.

Gry i zabawy dla najmłodszych przygotowały Muzeum Samorządowe i strzyżowska Biblioteka Publiczna wraz z Bibliomisiem. Dopełnieniem piątkowych wydarzeń był Bieg Niepodległości, w którym wzięły udział dzieci ze szkół podstawowych i przedszkoli, a każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email