Polska: Ranking Perspektyw 2020. Jak wypadają rzeszowskie uczelnie?

Polska: Ranking Perspektyw 2020. Jak wypadają rzeszowskie uczelnie?

Uniwersytet Jagielloński zajął pierwsze miejsce w Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2020. Na drugim miejscu znalazł się Uniwersytet Warszawski, a na trzecim Politechnika Warszawska. Wśród uczelni niepublicznych wygrała Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie. Rzeszowskie uczelnie znów daleko. 

Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2020 składa się z czterech rankingów: rankingu uczelni akademickich, rankingu uczelni niepublicznych, rankingu publicznych uczelni zawodowych, rankingu kierunków studiów. 

Uczelnie ze stolicy Podkarpacia nie mają powodów do dumy. W Rankingu Uczelni akademickich 2020 Uniwersytet Rzeszowski uplasował się na miejsce 53-60, a Politechnika Rzeszowska z Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania dopiero 71-80.

Rzeszów w rankingu szkół niepublicznych wypada nieco lepiej. WSIiZ zajęła 25  miejsce. W rankingu publicznych szkół zawodowych. Na 7 miejscu jest Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu, na 9 Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu, a na 11 Uczelnia Państwowa im. Jana Grodka w Sanoku

Odległe miejsca zajęły Karpacka Państwowa Uczelnia w Krośnie (19) i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. prof. Stanisława Tarnowskiego w Tarnobrzegu (33).

Uniwersytet Rzeszowski został sklasyfikowany na 25 miejscu w zakresie publikacji, natomiast na 33 miejscu pod względem efektywności naukowej.

Politechnika Rzeszowska zajęła 44 miejsce w kryterium absolwent na rynku pracy, a także na 12 miejscu pod względem innowacyjności.

Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania twórcy rankingu przyznali 44 miejsce w zakresie publikacji. Za umiędzynarodowienie sklasyfikowano uczelnię na 26 miejscu.

W rankingu kierunków studiów, przewodzą Uniwersytety Warszawski i Jagielloński. Dla przykładu astronomię najlepiej studiować na tym pierwszym, a archeologię na drugim. Uczelnie z Rzeszowa są poza stawką.

Ranking Perspektyw klasyfikuje polskie uczelnie m.in. pod względem prestiżu, absolwenci na rynku pracy, potencjału naukowego, efektywności naukowej, potencjału naukowego, innowacyjności i umiędzynarodowienia.

Metodologię rankingu opracowuje kapituła pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera, byłego prezesa Polskiej Akademii Nauk.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email