Porady: Właściwości lecznicze mięty

Porady: Właściwości lecznicze mięty

Jedno z najbardziej znanych ziół, mięta, to nie tylko wspaniały aromat i smak wzbogacający wiele potraw, ale także roślina o wielu leczniczych właściwościach i zastosowaniach. Znana od lat, ciągle z powodzeniem jest wykorzystywana jako domowy środek do łagodzenia wielu dolegliwości.

Mięta jest rośliną rosnącą dziko na terenie całej Polski jak również jest też uprawiana w przydomowych ogródkach. Mięta znana jest ze swoich właściwości leczniczych i ceniona ze względu na orzeźwiający, smak i zapach.

Liście mięty oraz olejek z mięty stosowane są do łagodzenia dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Substancje zawarte w tej roślinie mają działanie rozkurczowe, dzięki temu łagodzą kolki jelitowe i ból brzucha. Herbata miętowa stymuluje produkcję soku żołądkowego, dzięki czemu usprawnia trawienie.

Mięta ma działanie żółciopędne i przeciwskurczowe jej orzeźwiający smak przeciwdziała nudnościom i wymiotom.

Miętę stosuje się także do łagodzenia dolegliwości migrenowych oraz ze względu na antybakteryjne i przeciwwirusowe działanie mentolu na zmiany skórne towarzyszące ospie lub opryszczce wargowej.

Olejek z mięty jest stosowany w nieżytach górnych dróg oddechowych i stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej. Olejek miętowy stosowany jest do inhalacji w łagodzeniu objawów zapalenia zatok, przeziębienia i grypy. Wystarczy wlać 3-4 krople do gorącej wody.

Właściwości odświeżające i antybakteryjne zawarte w olejku z mięty, sprawiają że jest stosowany w przemyśle kosmetycznym. Znajduje się w pastach do mycia zębów oraz płynów do płukania jamy ustnej. Olejek z mięty dodany do szamponu lub wcierany w małych porcjach w skórę głowy przyspiesza wzrost włosów, a także pomaga zahamować proces wypadania i łagodzi łupież. Mięta szczególnie polecana jest do włosów przetłuszczających się.

Zalecaną dawką mięty w problemach żołądkowych i na poprawę apetytu jest wypić przed posiłkiem szklankę herbaty miętowej przygotowaną z ok. 2 g suszu. Jako środek rozkurczowy, wiatropędny i żółciopędny miętę należy pić po jedzeniu. Do płukania jamy ustnej i gardła napar sporządzony z 1 łyżki liści na 1 szklankę wrzątku.

Herbata miętowa jest bezpieczna dla kobiet w ciąży. Jej picie powinno pomóc przy porannych mdłościach oraz złagodzić wzdęcia i uporczywe gazy, które dotyczą wielu ciężarnych. Mięta ma też właściwości uspokajające i relaksujące, można zatem napić się naparu z tego zioła przed snem.W ciąży natomiast nie jest zalecane stosowanie olejku miętowego, ponieważ może on mieć silne działanie uczulające.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email