Kulinaria: Jak długo można mrozić żywność

Kulinaria: Jak długo można mrozić żywność

Mrożenie jedzenia to najlepsza technika konserwowania żywności. Produkty zamrożone zachowują wszystkie składniki mineralne oraz witaminy, nie tracą wyglądu, zapachu ani smaku po rozmrożeniu. Takie przechowywanie pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze oraz oszczędzić jedzenie

Wszystko zależy od rodzaju produktu jak długo można przechowywać by nie straciły na swoich właściwościach oraz nie stanowiły zagrożenia dla naszego zdrowia. Mrozić można prawie wszystko: warzywa, owoce, mięso, ryby, pieczywo. Najlepiej jest zamrażać małe porcje, takie, które będą wykorzystane zaraz po rozmrożeniu. Mrożenie nie przedłuża okres przydatności w nieskończoność, nie wszystkie produkty mogą być tak samo długo przechowywane.

Czas przechowywania mięsa w postaci zamrożonej jest różny dla różny gatunków:

  • mięso mielone bez względu na gatunek – do 2 miesięcy
  • mięso drobiowe – do 3 miesięcy
  • mięso wieprzowe – do 6 miesięcy
  • mięso cielęce oraz wołowe – do 8 miesięcy
  • mięso baranie – do 9 miesięcy
  • dziczyzna  – do 6-12 miesięcy  
  • wędliny – do 6 miesięcy

Ryby można przechowywać w zamrażarce około 4-6 miesięcy.

Owoce mogą pozostać w zamrażarce do 6 miesięcy. Jednak takie owoce jak truskawki, wiśnie czy maliny można przechowywać 3-4 miesięcy, natomiast śliwki, brzoskwinie, morele, nektarynki mogą pozostać w zamrażarce do 6 miesięcy.

Nieupieczone ciasto na chleb, pizzę, drożdżowy placek, również kruche i francuskie można przechowywać w zamrażarce do 3-4 miesięcy.

Sery można mrozić do 4 miesięcy.

Gotowe dania można przechowywać do 4 tygodni. Po rozmrożeniu należy je niezwłocznie podgrzać i zjeść. Gotowe dania można zamrażać po całkowitym wystudzeniu.

Do mrożenia nie nadają się tłuste przetwory mleczne, śmietana czy majonez ponieważ tracą smak ale i konsystencję. Z warzyw nie należy mrozić rzodkiewki i wcześniej ugotowanych ziemniaków, ponieważ tracą smak. 

Nie wolno zamrażać już raz mrożonego produktu, bo mogą się w nim wytworzyć toksyczne substancje. 

Produkty przechowywane w zamrażarce muszą być szczelnie zapakowane w specjalne woreczki lub pojemniki do zamrażania, aby nie wysychały.

Zamrażarkę trzeba raz w roku opróżnić, wyłączyć, umyć, osuszyć i dopiero wtedy ponownie uruchomić.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email