Polska: Rolniku sprawdź skąd pochodzą środki ochrony roślin

Polska: Rolniku sprawdź skąd pochodzą środki ochrony roślin

9 lutego 2021 r. ruszyła kampania edukacyjna Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) oraz Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin przeciwko nielegalnym, w tym podrobionym środkom ochrony roślin.

Tegoroczna edycja kampanii, wystartowała pod hasłem Kupując podróbki, tracisz wiele razy!

Z raportu Unii Europejskiej wynika, że aż co siódmy środek ochrony roślin może być podrobiony. Tylko w pierwszej połowie 2020 roku służby zatrzymały 1346 ton nielegalnych środków ochrony roślin, które wypełniłyby 458 basenów olimpijskich. W Polsce 25 proc. rolnikom chociaż raz oferowano tego typu preparaty.

W Polsce zatrzymano ponad 70 ton nielegalnych środków ochrony roślin oraz tych, co do których stwierdzono nieprawidłowości.

Rozpoczęta kampania edukacyjna w 2019 roku  przypomina rolnikom o najważniejszych zasadach zakupów środków ochrony roślin, pokazując jak ustrzec się przed utratą plonów i dotacji unijnych.

W ramach działań rozdano 10 000 szt. folderów oraz plakatów w języku polskim i rosyjskim w Wojewódzkich Inspektoratach Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz w Urzędach Celno-Skarbowych. Akcja prowadzona jest w całej Polsce, w tym w granicznych oddziałach celnych np. na przejściach drogowych, lotniskach.

Oryginalne produkty można kupić wyłącznie w sklepach i hurtowniach wpisanych do rejestrów prowadzonych przez WIORIN, a opakowanie produktu musi posiadać trwale przytwierdzoną etykietę w języku polskim.

Sprzedawca ma obowiązek wystawić dowód zakupu. Dzięki temu kupujący może dochodzić swoich praw, jeśli prawidłowo użyte środki nie zadziałają. Prawo nie chroni go, gdy skusi się na zakup środków podrobionych poza legalnym kanałem dystrybucji

Nigdy nie należy kupować: na straganie, z bagażnika, od pośrednika z zagranicy, od kolegi, spod lady

Kupując środki ochrony roślin od niezarejestrowanych sprzedawców można:

  • stracić dotacje unijne – stosowanie niezarejestrowanych, w tym podrobionych środków ochrony roślin to naruszenie zasad wzajemnej zgodności.
  • stracić plony – podrobione środki ochrony roślin po zastosowaniu mogą nie wykazać żadnego działania lub zniszczyć plony!
  • stracić zdrowe i skazić środowisko – nielegalne środki ochrony roślin zawierają nieznane lub zakazane substancje chemiczne, które mogą trwale zanieczyścić wodę i glebę, a tym samym zaszkodzić Tobie i Twojemu otoczeniu.
  • utracić odbiorców – dla przetwórców i producentów żywności liczy się jakość.

Stosowanie w gospodarstwie podrobionych lub nielegalnych środków ochrony roślin jest karalne. Obwarowane jest to licznymi sankcjami od administracyjnych po odpowiedzialność karną z karą pozbawienia wolności włącznie.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email