Porady: Jak zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną?

Porady: Jak zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną?

Niezależnie od tego czy mieszkasz w domu czy w bloku, nie ominie Cię płacenie rachunków. Ceny z roku na rok są wyższe, a zarobione pieniądze nie starczają na pokrycie kosztów mieszkania? Mimo, że oszczędzanie prądu pozornie wydaje się skomplikowane, to wcale takim nie jest. Oto kilka prostych wskazówek, jak oszczędzać pieniądze w domu.

Zmiana dostawcy lub taryfy zależy od naszych preferencji i wzorców zachowań. W Polsce energię elektryczną można kupować w taryfie jednostrefowej (G11) lub dwustrefowej (G12). W pierwszym przypadku cena energii elektrycznej jest taka sama przez całą dobę. Druga opcja oznacza wyższe ceny w godzinach szczytu oraz niższe poza nim. Podejmując decyzję o zmianie taryfy, należy wziąć pod uwagę naszą aktywność domowa w określonych godzinach.

Akcesoria gospodarstwa domowego często pożerają spore ilości prądu. Niestety podejmując decyzję o zakupie sprzętu, wiele osób nie zwraca uwagi na klasę energetyczną. Im wyższa klasa energetyczna, tym mniej energii zużyje urządzenie przez cały okres użytkowania. Wybierając sprzęt z niższą klasą energetyczną rachunki za prąd znacznie wzrosną, przez co w ogólnym rozrachunku, tańsze urządzenie może okazać się znacznie droższe w utrzymaniu. Pamiętać należy o tym stojąc przed wyborem nowego sprzętu.

Kolejny krok to sensowne użytkowanie np. zawsze należy załadować do pełna pralkę i zmywarkę. Równie ważne jest umiejętne stosowanie programów, jeżeli planujemy mniejsze pranie, to należy dostosować do wielkości wsadu odpowiedni program. Lodówki nie należy ustawiać tuż obok kuchenki gdyż im niższa temperatura otoczenia, tym mniej energii pobiera sprzęt chłodzący. Oprócz tego trzeba pamiętać, aby nie wkładać do środka gorących lub ciepłych potraw i  nie otwierać lodówki bez potrzeby.

Wyłączać należy nieużywane urządzenia takie jak telewizor, komputer nawet jeśli urządzenia są w trybie czuwania i zużywają minimalną ilość prądu, to i tak warto pomyśleć o podłączeniu ich do listwy, którą można wyłączyć jednym przyciskiem. Nie tracimy wtedy czasu na odłączanie sprzętów z gniazdek.

Wymienić należy zwykłe żarówki na energooszczędne. Najlepiej sprawdzają się one w pomieszczeniach, w których przebywa się długo, np. w salonie, sypialni, biurze. Największym plusem jest fakt, że żywotność świetlówek LED jest zdecydowanie dłuższa niż tradycyjnych, dodatkowo są precyzyjnie ukierunkowane.

Najprostszym i najbardziej oczywistym sposobem oszczędzania prądu, o jakim niestety wiele osób stale zapomina to wyłączenie światła. Zasada ta obowiązuje nawet wtedy, gdy opuszcza się pokój tylko na krótką chwilę. Niektórzy uważają, że to nieopłacalne działanie. Samo włączenie światła pobiera tyle prądu, ile żarówka przez sekundę świecenia. Wyjątkiem pozostają świetlówki kompaktowe, które należy wyłączać wtedy, kiedy opuszczasz pomieszczenie na dłużej niż 5-6 minut.

Sposobów na ograniczenie wydatków na energię elektryczną nie brakuje. Każdy sposób może przynieść oszczędności rzędu kilku, kilkudziesięciu złotych w skali roku. Ograniczając zużycie energii elektrycznej w domu, pomaga się nie tylko własnej kieszeni, ale też środowisku. W tym przypadku ekonomia idzie w parze z ekologią.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email