Rzeszów: Zespół badawczy Politechniki Rzeszowskiej laureatem Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2021

Rzeszów: Zespół badawczy Politechniki Rzeszowskiej laureatem Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2021

Laureatem Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2021 w kategorii “innowacyjne technologie i badania przyszłości” został zespół badawczy Politechniki rzeszowskiej za realizację projektu pt. “Opracowanie nawozu organiczno-mineralnego na bazie osadów ściekowych z dodatkiem mikroskładników mineralnych”.

Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju promuje naukowców, których badania ukierunkowane są na przyszłość. Wszystkie realizowane  projekty, inwestycje i przedsięwzięcia charakteryzują się innowacyjnością i są najlepszymi przykładami zrównoważonego i inteligentnego rozwoju.

Nagrodzony projekt był finansowany przy wsparciu Podkarpackiego Centrum Innowacji Sp. z o.o. w Rzeszowie i dotyczył badań nad wykorzystaniem materiałów mineralnych w procesach przeróbki i unieszkodliwiania osadów ściekowych.

Zespół naukowców opracował technologię produkcji granulatu nawozowego, która może zostać zastosowany w oczyszczalniach ścieków komunalnych, a gotowy produkt można wprowadzić na rynek. Do wytworzenia nawozu zastosowano pylisty diatomit, czyli zmieloną skałę krzemionkową wydobywaną w Jaworniku, która np. zawiera potas.

Opracowana procedura wytwarzania granulatu nawozowego polega na kilkuetapowej obróbce osadu ściekowego z pylistym diatomitem. W zależności od rodzaju osadu ściekowego i jego właściwości fizykochemicznych, możliwe jest wytworzenie nawozu organiczno-mineralnego lub środka poprawiającego właściwości gleby. Otrzymywany w ten sposób granulat jest bezpieczny dla użytkownika.

Kierownikiem zespołu jest dr inż. Adam Masłoń, prof. PRz z Katedry Inżynierii i Chemii Środowiska Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej.

Członkami nagrodzonego zespołu  są dr inż. Joanna Czarnota, dr inż. Agnieszka Pękala, dr inż. Małgorzata Miąsik i mgr inż. Ewa Bujak oraz dr inż. Karolina Leś i dr inż. Marcin Chutkowski z Katedry Inżynierii Chemicznej i Procesowej Wydziału Chemicznego Politechniki Rzeszowskiej.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email