Stalowa Wola: Nowy odcinkowy pomiar szybkości jazdy

Stalowa Wola: Nowy odcinkowy pomiar szybkości jazdy

Na drodze wojewódzkiej od Stalowej Woli w kierunku Tarnobrzega, na odcinku 6,5 kilometra od Zajazdu Sezam zainstaluje się odcinkowy pomiar prędkości. Będzie można jechać z maksymalną prędkością 80 kilometrów na godzinę.

Taką decyzję podjęło Ministerstwo Infrastruktury, co potwierdził wiceminister Rafał Weber. Powodem decyzji jest ponadnormatywna liczba zdarzeń drogowych, aż 22 na tym odcinku w ciągu siedmiu lat, w których rannych zostało 26 osób, a 8 poniosło śmierć.

W tym roku najbardziej tragiczne zdarzenie miało związek z wypadkiem, w którym pijany kierowca jadący z nadmierna prędkością spowodował wypadek, w którym zginęło młode małżeństwo pozostawiając trójkę dzieci.

To droga przez las, z wieloma ostrymi zakrętami. Po zmodernizowaniu i ułożeniu nowej nawierzchni, są tu dobre warunki do jazdy. A że teren jest niezabudowany, kierowcy szarżują.

Na jednym z zakrętów położono na jezdni tak zwane pasy wibracyjno-akustyczne, mają ostudzić zapał kierowców, przekraczających dozwoloną prędkość.​  Usytuowane są w poprzek jezdni.

Wykonane są z masy chemoutwardzalnej, w kolorze czerwonym. Pasy wibracyjno-akustyczne mają przypominać kierowcom o zachowaniu szczególnej ostrożności i wyhamowaniu.

Zdecydowano się na odcinkowy pomiar prędkości. Kto przekroczy prędkość, system to zarejestruje i pirat drogowy zostanie ukarany.

Pozytywną opinię o zainstalowaniu jeszcze w tym roku odcinkowego pomiaru prędkości przy wyjeździe z i wjeździe do Stalowej Woli wydał Główny Inspektor Transportu Drogowego oraz Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich.

Odcinkowy pomiar prędkości to system dwóch albo więcej kamer, usytuowanych na dwóch bramkach kontrolnych i oddalonych od siebie o kilkaset metrów lub kilka kilometrów. Obserwują one wszystkie pojazdy, jakie wjechały w strefę odcinka pomiarowego i mierzą ich czas przejazdu.

Następnie, mając przypisaną odległość między kamerami, obliczają ich średnią prędkość. Gdy przekroczy ona dozwoloną w tym miejscu, system wysyła zdjęcia pojazdu do centrali Inspekcji Transportu Drogowego, która wystawi kierowcy mandat.

System jest skuteczny, działa przez całą dobę, bez względu na warunki pogodowe – jeśli widoczność jest ograniczona, kamery namierzają auto za pomocą podczerwieni.

W ubiegłym roku było w Polsce 30 urządzeń do odcinkowego pomiaru średniej prędkości. Z 129 tysięcy naruszeń ujawnionych przez pomiar prędkości, w Lubinie było 15,7 tysięcy przypadków, w Iskrzynii i Krościenku Wyżnym 10,4 tysięcy, w Sochaczewie 9,5 tysiąca.

Zaletą rozwiązania jest fakt, że zmusza ono kierowców do ograniczenia prędkości na całym odcinku drogi. Również korzyści dla środowiska są znaczne, jako że jazda ze stałą prędkością, powoduje płynność ruchu i redukcję ilości spalin emitowanych do atmosfery.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email