Polska: Rocznica śmierci Adama Mickiewicza

Polska: Rocznica śmierci Adama Mickiewicza
,,Memento mori’’, mawiano od średniowiecza, co znaczy ,,pamiętaj o śmierci’’. Słowa te przypominają o uniwersalnej prawdzie że życie jest ulotne i ostatecznie każdy z nas, wielki i maluczki, skończy w grobie. Szczególnie listopad, miesiąc w którym przypada dzień zaduszny, stanowi dobrą okazję do tego typu refleksji. Za przykład niechaj posłuży żywot jeden z największych poetów jakich wydał na świat nasz naród. Tak się bowiem składa że 26 listopada przypadała rocznica śmierci Adama Mickiewicza.
Dom Mickiewiczów w Nowogródku

Życie i twórczość

Adam Bernard Mickiewicz, najwybitniejszy przedstawiciel polskiego romantyzmu, a wedle wielu polskiej poezji jako takiej, urodził się 24 grudnia 1798 w Nowogródku. Był synem Mikołaja Mickiewicza, szlachcica herbu Poraj, adwokata sądowego w Nowogródku i Barbary z Majewskich. Uczył się w dominikańskiej szkole w Nowogródku, później zaś studiował na Uniwersytecie Wileńskim. Żonaty był z Celiną z Szymanowskich, z którą dochował się sześciorga dzieci, dwóch córek i czterech synów. Od młodości zaangażowany był w działalność patriotyczną, współtworzył między innymi stowarzyszenia Filomatów i Filaretów. Tworzył Mickiewicz, jak pamięta każdy kto nie przysypiał na lekcjach języka polskiego, w nurcie romantyzmu. Debiutował utworem Zima miejską na łamach „Tygodnika Wileńskiego” w 1818. Sławę przyniosły mu jednak utwory opublikowane w późniejszych latach życia, ,,Ballady i romanse’’, ,,Konrad Wallenrod’’, ,,Sonety krymskie’’, oraz rzecz jasna ,,Pan Tadeusz’’.   

Herb szlachecki rodziny Mickiewiczów

Koniec drogi

Kres żywota naszego wieszcza przyszedł we wrześniu 1855 roku. Trwała wówczas wojna krymska, konflikt zbrojny pomiędzy Imperium Rosyjskim a Imperium Osmańskim i jego sprzymierzeńcami. Mickiewicz, wówczas już owdowiały, wyjechał do Stambułu, aby pomóc w tworzeniu oddziałów polskich do walki z państwem carów. Ostatecznym celem tych zabiegów miało być rzecz jasna odzyskanie przez Polskę niepodległości poprzez wyzwolenie ziem zagarniętych przez największego zaborcę. Nie dane mu jednak było dokończyć dzieła. W Turcji rozpętała się wówczas bowiem epidemia cholery. Ciało wieszcza, za sprawą zabiegów księcia Adama Czartoryskiego przewieziono do Francji i pochowano na paryskim  cmentarzu Les Champeaux w Montmorency. W roku 1890 zwłoki ekshumowano i przeniesione na Wawel, gdzie spoczywają do dziś..

Grób Adama Mickiewicza na Wawelu

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email