Technologie: Nowy oręż amerykańskiej armii

Technologie: Nowy oręż amerykańskiej armii

Karabiny M16 i M4 przez długie dziesięciolecia były znakiem rozpoznawczym amerykańskich sił zbrojnych. Powoli nadchodzi jednak kres ich kariery.  

Wprowadzony do służby w latach 60 podstawowy karabin M16 i jego wersja rozwojowa, karabinek M4, był dla amerykańskiego wojska tym, czym sławny ,,Kałach’’ dla Rosjan. Pojawiał się wszędzie tam gdzie siły zbrojne USA i zyskał sobie status legendy.

Pentagon uznał jednak że czas wprowadzić nowość Amerykańska armia przyznała kontrakt producentowi broni palnej, firmie SIG Sauer na dostawę nowego karabinu podstawowego o oznaczeniu XM5. Wprowadzona zostanie także nowa rodzina amunicji o kalibrze 6,8 mm, jak również nowy system kierowania ogniem.

Karabin XM5

Gen. bryg. Larry Q. Burris skomentował:

„Powinniśmy zauważyć, że jest to pierwszy raz od 65 lat gdy armia wprowadzi nowy system uzbrojenia tego rodzaju: karabin, karabin automatyczny, system kierowania ogniem i nową rodzinę amunicji To rewolucyjne rozwiązanie i dotarliśmy do tego momentu w rekordowym czasie (…)’’.

Oczekuje się, że pierwsza czynna jednostka zostanie wyposażona w nowy system w czwartym kwartale 2023 r. Nowy system kierowania ogniem, czyli połączenie przyrządów celowniczych i komputera balistycznego ma pozwolić na znaczące zwiększenie celności przeciętnego żołnierza. Jego producentem będzie doświadczony w tej branży koncern Vortex Optics.

Nowy system kierowania ogniem produkcji Vortex Optics

Z kolei nowa amunicja posiada dużo lepsze właściwości przeciwnika. Będzie miała większą siłę na dłuższym dystansie i lepiej poradzi sobie z nowoczesnym pancerzami osobistymi. Sam karabin będzie nieco cięższy od swojego poprzednika, ale najwyraźniej uznano to za niewielką wadę w porównaniu z zaletami nowego systemu uzbrojenia.   

Armia amerykańska od dawna wytycza światowe trendy w wojskowości gdy chodzi o nowoczesny sprzęt. Być może liczni sojusznicy USA po raz kolejny zaadaptują nowe amerykańskie rozwiązania.
Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email