Polska: Rocznica stanu wojennego

Polska: Rocznica stanu wojennego

W okresie pomiędzy wspomnieniem św. Mikołaja a Bożym Narodzeniem łatwo można ulec wrażeniu że grudzień to wyłącznie okres radosnego oczekiwania i świętowania. Nie jest to jednak prawda. Oto bowiem 13 grudnia przypada rocznica wyjątkowo ponura. Mowa oczywiście o 39 rocznicy wprowadzenie stanu wojenne

Stan wojenny wprowadzony został 13 grudnia 1981 roku na terenie całego kraju. Zawieszono go 31 grudnia 1982 roku, a zniesiono go 22 lipca 1983 roku. Wprowadzono go na podstawie podjętej niejednomyślnie uchwały Rady Państwa z dnia 12 grudnia 1981 roku, na wniosek Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) , pozakonstytucyjnego organu władzy o cechach junty wojskowej. Ustanowił on w praktyce nową strukturę władz państwowych, z kierowanym przez gen. Wojciecha Jaruzelskiego WRONem na czele.  

Oficjalnym powodem wprowadzenia stanu wojennego była pogarszająca się sytuacja społeczno-gospodarcza w państwie. W sklepach brakowało zaopatrzenia (także żywności),  konieczna była reglamentacja (od kwietnia do października 1981 ponownie wprowadzono systemem kartek żywnościowych na między innymi mięso, masło, tłuszcze, mąka, ryż, mleko dla niemowląt etc.) W roku 1980 PKB PRL’u spadł o 6% w porównaniu z rokiem poprzednim. Ważnym argumentem za ,,przewrotem’’ Jaruzelskiego miała być rzekoma groźba interwencji zbrojnej państw Układu Warszawskiego w Polsce.

Wiele faktów przeczy jednak istnieniu takiego niebezpieczeństwa. Według badań historyków 13 grudnia 1981, w dniu ogłoszenia stanu wojennego, nie stwierdzono żadnych ruchów wojsk radzieckich ani zwiększonej komunikacji radiowej pomiędzy strukturami wojskowymi państw Układu Warszawskiego.10 grudnia w Moskwie, podczas narady Biura Politycznego KC KPZR, władze ZSRR stwierdziły, iż interwencja w Polsce jest brana pod uwagę jako ostateczność, tylko na wypadek, gdyby polskie siły bezpieczeństwa, wojsko i PZPR nie mogły sobie dać rady z sytuacją, przy czym obawiano się także antyradzieckiego przewrotu w polskiej armii. Zachowała się rosyjskich archiwach wypowiedź Jurija Andropowa z tamtej narady. Powiedział on:

,,(…) Nie możemy ryzykować. Nie zamierzamy wprowadzać wojsk do Polski. Jest to słuszne stanowisko i musimy się go trzymać do końca. Nie wiem, jak rozwinie się sprawa z Polską, ale jeśli nawet Polska będzie pod władzą “Solidarności”, to będzie to tylko tyle. A jeśli na Związek Radziecki rzucą się kraje kapitalistyczne, a oni już mają odpowiednie uzgodnienia o różnego rodzaju sankcjach ekonomicznych i politycznych, to dla nas będzie to bardzo ciężkie. Powinniśmy przejawiać troskę o nasz kraj, o umacnianie Związku Radzieckiego. To jest nasza główna linia’’.

Wielu uważa więc, że rzeczywistym powodem był strach władz komunistycznych przed utratą władzy, związany z dynamicznym rozwojem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, oraz walki różnych frakcji w ramach samej PZPR. Miał wówczas miejsce gwałtowny spadek poparcia społecznego dla panującego reżimu. Według badań OBOP w czerwcu 1981 zaufanie do rządu deklarowało 24% respondentów, działania KC PZPR aprobowało jedynie 6% respondentów, a działania NSZZ „Solidarność” pozytywnie oceniało aż 62% badanych.

W początkowym okresie trwania stanu wojennego w więzieniach i specjalnych ośrodkach internowania osadzono ok. 5 tys. osób., a do czasu jego zniesienia łącznie ok. 10 tys. osób, w tym ok. 300 kobiet. Aresztowani byli głównie przywódcy NSZZ „Solidarność”, doradcy związku i inne związane z nim osoby. Dalszym 4 tys. osób, głównie przywódcom oraz uczestnikom strajków i protestów, już 24 grudnia 1981 przedstawiono zarzuty prokuratorskie i osądzono, zwykle na kary więzienia. . Powszechną praktyką było zwalnianie działaczy NSZZ „Solidarność” z pracy, szykanowanie ich i zmuszanie do emigracji.

Stan wojenny po dziś dzień pozostaje kontrowersyjnym tematem. Nie brak osób które wciąż wieżą ze był ,,mniejszym złem’’, niezbędnym do uniknięcia ataku ze strony wojsk Układu Warszawskiego. Przeciwnicy tego stanowiska argumentują, że był on tylko brutalną i nielegalną, nawet w świetle prawa samego PRL, próbą stłamszenia społecznego oporu i przedłużenia egzystencji komunistycznego reżimu. Opinię, jak zawsze, każdy musi wyrobić sobie własną.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email