Porady: Liście mniszka lekarskiego - właściwości i działanie.

Porady: Liście mniszka lekarskiego - właściwości i działanie.

Mniszek lekarski powszechnie uważany jest za chwast, jednak ma wiele dobroczynnych właściwości m.in. działa moczopędnie, oczyszcza organizm, wspomaga pracę wątroby, stabilizuje poziom cukru w organizmie, wspomaga leczenie nowotworów.

Mniszek lekarski ma wiele właściwości leczniczych i stosowane są w wielu preparatach farmaceutycznych. Wyciągi z mniszka lekarskiego występują w lekach na schorzenia wątroby, trzustki, nerek, kuracji oczyszczających, preparatach obniżających poziom cukru we krwi.

Obok charakterystycznych żółtych kwiatów, do celów leczniczych wykorzystuje się też liście. Zawierają one witaminy A i C oraz niezwykle cenny kwas foliowy.

Właściwości liści mniszka lekarskiego:

  • naturalny „lek” odchudzający, zielone liście mniszka można używać do zupy, sałatki, zapiekanki czy koktajlu. Liście mniszka wykazują działanie podobne do leków odchudzających, polegające na hamowaniu wchłaniania tłuszczu (mniszek blokuje aktywność enzymu, odpowiedzialnego za rozkładanie cząsteczek tłuszczu).
  • liście mniszka idealne na detoks, pomaga organizmowi pozbyć się nadmiaru płynu. Liście mniszka pomagają szybciej usuwać z organizmu zbędne produkty przemiany materii. Mniszek wspiera pracę wątroby i nerek może być doskonałym środkiem odtruwającym w przypadku takich dolegliwości jak dna moczanowa czy reumatyzm, pomaga w problemach z zatrzymaniem wody i do oczyszczania organizmu.
  • skuteczna ochrona oczu i mocne kości. Jedna szklanka liści mniszka lekarskiego zapewnia ponad 100% dziennego zapotrzebowania na witaminę A, która jest niezbędna dla  zdrowia oczu. Liście mniszka to jedno z najlepszych źródeł wapnia, w 100 g mniszka znajduje się 187 mg tego pierwiastka, co stanowi ok 19% dziennego zapotrzebowania.
  • liście mniszka lekarskiego zawierają bardzo potrzebny i ważny dla organizmu składnik, a mianowicie kwas foliowy. To związek, który stymuluje procesy powstawania czerwonych krwinek. Inaczej mówiąc, kwas foliowy ma działanie krwiotwórcze i właśnie dlatego spożywanie mniszka zapobiega anemii złośliwej, a ponadto zalecane jest przy chorobach układu krwionośnego.
  • naturalne wsparcie wątroby, liście mniszka posiadają właściwości chroniące wątrobę.  

Liście najsmaczniejsze są od kwietnia do czerwca, zbierane przed kwitnieniem rośliny.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email