Stalowa Wola: Licealiści rejestrowali się jako potencjalni dawcy szpiku

Stalowa Wola: Licealiści rejestrowali się jako potencjalni dawcy szpiku

Po raz ósmy Liceum Ogólnokształcące imienia Komisji Edukacji Narodowej w Stalowej Woli we współpracy z Fundacją DKMS zorganizowało akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Zgłosiło się 40 osób.

DKMS to międzynarodowe centrum dawców szpiku kostnego. W 2022 roku 78 000 osób zarejestrowało się jako dawca szpiku, a 1442 dawców z bazy Fundacji DKMS dało szansę na drugie życie osobom wymagającym przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych. Bardzo ważna jest popularyzacja tej akcji i podnoszenie świadomości wśród społeczeństwa na temat raka krwi oraz dostępnych metod leczenia.

Rak krwi to potoczna nazwa używana do określenia nowotworu, który atakuje system krwionośny oraz samą krew, szpik kostny i układ limfatyczny. Rozróżniamy wiele rodzajów raka krwi, w tym białaczkę.

Na całym świecie co 4 minuty zostaje u kogoś zdiagnozowany rak krwi, a co 10 minut odbiera on komuś życie. Gdy nie pomagają konwencjonalne metody, takie jak chemioterapia czy naświetlanie, jedynym wyjściem jest przeszczepienie komórek macierzystych.

,,Aby zostać potencjalnym Dawcą, wystarczy zgłosić się w dniu akcji osobiście z dokumentem tożsamości, wypełnić formularz zgłoszeniowy i pobrać wymaz z błony śluzowej z wewnętrznej części policzka. Cała procedura zajmuje tylko kilka minut. Po przebadaniu materiału genetycznego i wprowadzeniu danych do bazy, wysyłane zostanie potwierdzenie rejestracji oraz karta Dawcy. Cały proces rejestracyjny trwa około 3-4 miesięcy” – zachęcają organizatorzy z LO KEN. Koordynatorem akcji jest Małgorzata Gołojuch.

Dawcą może zostać każda zdrowa osoba pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, która cieszy się dobrym ogólnym stanem zdrowia.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email