Ustrzyki Dolne: Modernizacja Muzeum Przyrodniczego

Ustrzyki Dolne: Modernizacja Muzeum Przyrodniczego

Bieszczadzki Park Narodowy poinformował, iż rozpoczynają się prace budowlane w Ośrodku Edukacji Ekologicznej oraz Muzeum Przyrodniczym w Ustrzykach Dolnych. Środki na modernizację o wartości około 7 mln zł pochodzą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Muzeum w Ustrzykach Dolnych działa w ramach Ośrodka Naukowo-Dydaktycznego Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Oprócz funkcji muzealnej, w ośrodku prowadzona jest działalność naukowa i dydaktyczna. Na wystawę muzealną składają się eksponaty związane z terenem Bieszczadów, obejmujące ich faunę i florę, geologię, hydrologię, etnografię, architekturę oraz zagadnienia ochrony środowiska. Do najciekawszych kolekcji zaliczyć można ekspozycję żubrów, dzików wilków oraz ptaków – orłów, sokołów, puchaczy i sów.

Remont zostanie przeprowadzony po prawie 30 latach użytkowania przez BdPN, istniejące pomieszczenia i ekspozycje muzealne zostaną gruntownie zmodernizowane i uatrakcyjnione, z uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych w budynku zostanie zainstalowana winda oraz wykonane nowe zaplecze sanitarne.

W trakcie trwania modernizacji obiektu, zajęcia będą prowadzone w oparciu o Terenowe Stacje Edukacji Ekologicznej w Suchych Rzekach i Wołosatem, Salę Edukacyjną w Wołosatem oraz infrastrukturę kilkunastu ścieżek przyrodniczych.

Koncepcja ekspozycji zbudowana została wokół relacji zachodzących między Człowiekiem i Naturą na przestrzeni dziejów. W nowej aranżacji zwiedzanie muzeum będzie stanowić atrakcyjną „przygodę”, inspirowaną samą Naturą, która wymaga od osoby zwiedzającej aktywności w odsłanianiu jej tajemnic, nie zawsze dostrzegalnych podczas tradycyjnej wędrówki szlakami na terenie Parku.

Natomiast dla najmłodszych wydzielony zostanie  „sektor zmysłów”, w którym dzieci będą mogły brać udział w różnych grach inspirowanych historią rysia Pędzelka.

Wykonawcą prac jest firma Trias AVI Sp. z o.o. z Warszawy z którą podpisano umowę 1 kwietnia 2021r. Zakończenie prac i oddanie do zwiedzania nowych ekspozycji zaplanowane jest na koniec marca 2022 roku.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.