Zdrowie: Wirus RSV atakuje coraz więcej dzieci

Zdrowie: Wirus RSV atakuje coraz więcej dzieci

Wirus RSV to groźny patogen, który odpowiada za większość infekcji u najmłodszych. Lekarze przestrzegają, że wirus jest szczególnie niebezpieczny dla noworodków i wcześniaków.

Wirus RSV  to jedna z głównych przyczyn infekcji dróg oddechowych u dzieci. Objawami zakażenie wirusem jest kaszel, gorączka i katar. Choroba rozwija się w okresie 2-8 dni od chwili zakażenia wirusem.

Pośród osób starszych, dzieci i dorosłych przypomina niegroźne przeziębienie, najniebezpieczniejszy jest dla niemowląt, zwłaszcza wcześniaków. Wirus może wywołać duszności, senność, sinicę, bezdechy, przyspieszone tętno, zapalenie oskrzelików i płuc oraz doprowadzić do wielu powikłań, np. zapalenia ucha środkowego, a w skrajnych przypadkach także do zapalenia mięśnia sercowego.

W rzadkich wypadkach może prowadzić nawet do zgonu dziecka, choć śmiertelność jest na poziomie poniżej 1,5% w skali całego świata. Natomiast aż 30% dzieci umiera z powodu tego wirusa w krajach o niskich dochodach 

Na wirusa RSV narażone są również osoby starsze, które cierpią na przewlekłe choroby i mają osłabiony układ odpornościowy.

Dzieci, które trafiają do szpitali, na oddziały intensywnej terapii, wymagają wsparcia oddechu, ponieważ ten wirus powoduje nagromadzenie się dużej ilości śluzu, obrzęk śluzówek oraz bardzo uciążliwy i przewlekły kaszel.

Wirus RS jest bardzo wysoce zakaźny. Stąd też zakażenie bardzo łatwo szerzy się w dużych zbiorowiskach małych dzieci, żłobkach, przedszkolach i oddziale szpitalnym. Jedynym znanym postępowaniem profilaktycznym jest podawanie przeciwciał monoklonalnych p-RSV (paliwizumab) dzieciom o zwiększonym ryzyku zakażenia. Aktualnie są to dzieci urodzone w 35. tygodniu ciąży lub wcześniej, które nie przekroczyły 6. miesiąca życia na początku sezonu występowania zakażeń RSV, dzieci do 2. roku życia leczone z powodu dysplazji oskrzelowo-płucnej w okresie ostatnich 6 miesięcy oraz dzieci do 2. roku życia z istotną hemodynamicznie wrodzoną wadą serca. Preparat ten zmniejsza częstość hospitalizacji z powodu infekcji RSV, nie wpływa jednak na ciężkość przebiegu zakażenia RSV.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email