Porady: Prozdrowotne właściwości pokrzywy

Porady: Prozdrowotne właściwości pokrzywy

Pokrzywa uważana jest za chwast, tymczasem ma liczne właściwości lecznicze,  od dawna stosowana jest w medycynie naturalnej.  Jest cennym źródłem witamin: A,B2, C, E i K. Ma między innymi działanie przeciwzapalne i antybakteryjne

W pokrzywie można znaleźć takie pierwiastki mineralne, jak wapń, magnez, fosfor, żelazo, potas, krzem, jod, czy sód. Warto także wspomnieć o obecności innych substancji odżywczych, takich jak: garbniki, aminy, kwas pantotenowy i organiczny, serotonina czy flawonoidy.

 Bardzo często pokrzywę można znaleźć w składzie kosmetyków. Pokrzywa ma właściwości wzmacniające organizm, dlatego zalecana jest do picia jako herbatka jesienią i zimą. Pomóc może również na wiosenne przesilenie.

Coraz chętniej wykorzystywana jest w celach leczniczych, z uwagi na swoje znakomite właściwości. Regularne stosowanie naparów, bądź świeżych liści młodej pokrzywy może wzmocnić apetyt, a także wspomóc proces przemiany materii. Dzięki składnikom aktywnym oczyszczany jest układ trawienny, a także pozytywnie wpływa ona na pracę wątroby, żołądka oraz trzustki. Po pokrzywę chętnie sięgają osoby, które zmagają się z nieżytem jelit, żołądka, chorobą wątroby, a także biegunką.

Wpływa korzystnie na produkcję czerwonych krwinek, co przydaje się w leczeniu anemii i przy osłabieniu. Jako jedna z nielicznych ziół pokrzywa obniża poziom cukru we krwi i w niewielkim stopniu także ciśnienie tętnicze.

Pokrzywa ma działanie moczopędne, przez co zwiększa ilość wydalanego mocznika z organizmu, polecana jest osobom cierpiącym na kamicę nerkową, danę moczanową oraz borykającym się z zatrzymaniem wody w organizmie. Jednak przez to może spowodować, że w organizmie pojawią się niedobory soli mineralnych i witamin, które zostaną wypłukane z organizmu, więc herbatę z pokrzywy trzeba spożywać z umiarem.

 Dzięki swoim właściwościom przeciwbakteryjnym sprawdza się do przemywania oraz okładania chorobowo zmienionych miejsc, szczególnie tyczy się to trądziku, ropni, guzków, jak również czyraków. Ponadto pokrzywa może być wykorzystana do walki z łojotokiem, łupieżem oraz wypadaniem włosów. W takim przypadku najlepiej regularnie nacierać skórę głowy naparem z pokrzywy.

Ekstrakt z pokrzywy jest doskonałą, odkażającą płukanką do jamy ustnej. Można również masować skórę głowy pokrzywowym naparem, który nie tylko zmniejsza napięcie mięśni i poprawia krążenie, ale jednocześnie działa leczniczo w chorobach skóry głowy, przy łupieżu i łojotoku, przy wypadaniu włosów.

Wśród przeciwwskazań w piciu wywaru z pokrzywy jest m.in. przyjmowanie leków na cukrzycę. Sok z pokrzywy nie jest rekomendowany kobietom zmagającym się z dolegliwościami narządów rodnych. Pokrzywę należy odłożyć także w razie zbyt wysokiego poziomu żelaza. W niektórych sytuacjach zwiększona dawka może powodować reakcje alergiczne, chociaż warto też wspomnieć, że pokrzywa ma działanie antyhistaminowe,  polecana jest  jako środek osłabiający dolegliwości alergiczne. Kobiety w ciąży powinny skonsultować przyjmowanie preparatów zawierających ekstrakt z pokrzywy ze swoim lekarzem prowadzącym.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email