Łańcut: Otwarcie zrewitalizowanego Ośrodka Garncarskiego w Medyni Głogowskiej

Łańcut: Otwarcie zrewitalizowanego Ośrodka Garncarskiego w Medyni Głogowskiej

Zagroda Garncarska w Medyni Głogowskiej została ponowie otwarta. Przerwa spowodowana była rewitalizacją sfinansowaną z funduszy unijnych. Powstały dwa nowe budynki połączone drewnianym pomostem. W jednym z nich odbywać się będą przez cały rok warsztaty garncarskie natomiast w drugim budynek przeznaczony został na cele wystawiennicze

Otwarcie Zagrody miało odbyć się wcześniej, ale w wyniku panującej pandemii była konieczność wykonania dodatkowych prac. 

Przetarg na wykonanie prac rewitalizacyjnych wygrała we wrześniu 2019 r. firma Korem z Jeżowego.

Zagroda Garncarska powstała w 2001 roku, w ramach projektu Medynia – gliniane złoża, realizowanego przez Gminę Czarna. Tworzą ją XIX wieczne budynki mieszkalne z ówczesnym wyposażeniem i tradycyjnym piecem do wypalania ceramiki.

Obiekt po rewitalizacji to prawdziwa mieszanka tradycji i nowoczesności. Starą zabudowę uzupełnił m.in. nowoczesny, przeszklony pawilon

Powstały dwa nowe budynki połączone drewnianym pomostem, nawiązujące stylistyką do dawnych zabudowań. W jednym będą odbywać się warsztaty garncarskie, drugi budynek przeznaczony został na cele wystawiennicze. Będą tu wystawy fotografii oraz kolekcja ceramiki, będzie też ekspozycji poświęcona wybitnym garncarzom i ich pracom.

Wybudowane zostały także dwa piece garncarskie, jeden będzie służył do wypału ceramiki, drugi jest eksponatem. Ciekawym elementem nowej zagrody jest makieta ceramiczna przedstawiająca dawne zagłębie garncarskie z oznaczonymi 103 piecami zlokalizowanymi w dawnym zagłębiu garncarskim obejmującym obie Medynie, Pogwizdów i Zalesie.

Od1 listopada Zagroda będzie funkcjonować jako Ośrodek Garncarski Medynia.

Obecnie pracownicy ośrodka dopracowują już tylko przyszłą ofertę dla rodzin, turystów i grup zorganizowanych.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.