Syrop sosnowy - właściwości, zastosowanie i przepis

Syrop sosnowy - właściwości, zastosowanie i przepis
Syrop sosnowy jest naturalną substancją o właściwościach leczniczych, nadającą się do stosowania profilaktycznie przez cały rok. Do produkcji syropu wykorzystuje się młode pędy i pączki sosny zwyczajnej, które są bogate w wiele substancji pomagających zwalczyć przeziębienie oraz nieżyt górnych dróg oddechowych.
Właściwości oraz zastosowanie syropu z sosny
Młode pączki i pędy sosny zwyczajnej zawierają wiele leczniczych substancji. Są bogate w olejki eteryczne, które działają rozgrzewająco, wykrztuśnie oraz antyseptycznie. Syrop sosnowy może mieć również zastosowanie w przypadku braku łaknienia. W pączkach sosny znajdują się flawonoidy o właściwościach przeciwzapalnych, przeciwutleniających, moczopędnych i rozkurczowych oraz duża ilość witaminy C, węglowodanów i soli mineralnych, które wzmacniają odporność całego organizmu oraz zwalczają wolne rodniki, a także pozytywnie wpływają na kości. Syrop sosnowy posiada właściwości wykrztuśne i bakteriobójcze oraz ma zastosowanie szczególnie w przypadku zapalenia gardła czy problemów z górnymi drogami oddechowymi. Olejek sosnowy ułatwia oddychanie poprzez udrożnianie dróg oddechowych. Syrop sosnowy może być stosowany jako kuracja wspomagająca leczenie w przypadku: przeziębienia, grypy, kaszlu, kataru, zapalenia gardła, zapalenia oskrzeli oraz ogólnego osłabienia.
Przepis na domowy syrop z sosny
Pędy do przyrządzenia syropu sosnowego najlepiej zebrać w kwietniu lub maju. Najbardziej soczyste pędy mają długość do 12 centymetrów i powinny być bardzo lepkie. Należy pamiętać, że nie wolno pozbawiać drzewa wszystkich pędów. Powinno zbierać się pędy z wielu drzew. Przepis na syrop sosnowy jest bardzo prosty. Zerwane pędy powinno się przemyć czystą wodą oraz pokroić na kawałki wielkości jednego centymetra. Można również ugniatać je tłuczkiem, co również spowoduje puszczenie soku. Następnie należy w słoiku układać na przemian warstwy pędów i cukru oraz zalewać odrobiną wody – 3-centymetrową warstwę pędów posypujemy 4 łyżeczkami cukru. Słoik zakręcamy i odstawiamy w nasłonecznione miejsce na okres około jednego tygodnia. Po tym okresie do mniejszego naczynia przelewamy powstały syrop sosnowy, który należy przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu. W ten sposób syrop sosnowy nie straci swoich właściwości zdrowotnych nawet przez kilka lat.
Dawkowanie syropu sosnowego
Syrop sosnowy można stosować profilaktycznie przez cały rok. Dorośli oraz dzieci mogą raz dziennie dodawać jedną łyżeczkę syropu sosnowego do wody lub herbaty. W przypadku choroby dorośli powinni przyjmować jedną łyżeczkę syropu 3-4 razy na dobę, natomiast dzieci jedną łyżeczkę do 3 razy na dobę. Syrop sosnowy jest szczególnie lubiany przez dzieci, gdyż posiada słodki, przyjemny smak.
Źródło: http://www.medonet.pl
Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email