Polska i Świat: Przed trzecim maja

Polska i Świat: Przed trzecim maja

Trwający tydzień kończy się datą znaczącą, bliską sercu każdego Polaka. Mowa rzecz jasna o rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, pierwszej w Europie i drugiej na świecie pisanej ustawy zasadniczej. Wydarzenie to niewątpliwie wiekopomne. Jednak w czasie tym wypadają również rocznice innych ważnych lub interesujących zdarzeń. Oto krótki wybór niektórych ważnych, ciekawych lub tragicznych wydarzeń, do jakich doszło w dziejach w sześciu dniach poprzedzających 3 maja.

Na świecie zdarzyło się…

27 kwietnia 711 r. – wojska muzułmańskich Maurów, pod wodzą Tarika ibn Zijada, wylądowały na Gibraltarze. Tym samym rozpoczął się islamski podbój Hiszpanii.

28 kwietnia 1945 r. – zastrzelony zostaje Benito Mussolini, dyktator faszystowskich Włoch.29 kwietnia 1624 r. – Kardynał  Armand Jean Richelieu, znany z historii o trzech muszkieterach, został powołany przez króla Ludwika XIII na urząd pierwszego ministra.

30 kwietnia 1789 r. – Jerzy Waszyngton został zaprzysiężony na urząd Prezydenta Stanów Zjednoczonych.

1 maja 2004 r. – Polska, wraz z Czechami, Cyprem, Estonią, Litwą, Łotwą Maltą, Słowacją, Słowenią i Węgrami stała się państwem członkowskim Unii Europejskiej.

2 maja 1519 r. – zmarł Leonardo da Vinci, jeden z najbardziej znanych artystów
w dziejach świata.

W Polsce zaś…

27 kwietnia 1792 r. – w Petersburgu podpisany został akt zawiązania niesławnej konfederacji targowickiej, wystąpienia magnatów przeciwko próbom reform ustrojowych i ratowania Rzeczypospolitej w przededniu II rozbioru.

28 kwietnia 1936 r. – Sejm RP uchwalił dwie obowiązujące po dziś dzień ustawy: Prawo wekslowe i Prawo czekowe, jedne z najstarszych wciąż obowiązujących w Polsce aktów prawnych.

29 kwietnia 1831 r. – uczestnicy Powstania Listopadowego odnieśli zwycięstwo
nad wojskami rosyjskimi w bitwie pod Kiejdanami.

30 kwietnia 1310 r. – Urodził się Kazimierz III Wielki, król Polski.

1 maja 1950 r. – Utworzony został Świętokrzyski Park Narodowy.

2 maja 1988 r. –  Rozpoczął się strajk w Stoczni Gdańskiej, przyczyniając się do późniejszych Rozmów Okrągłego Stołu.

Nauka z przeszłości

,,Historia magistra vitae est’’ (pol. ,,Historia jest nauczycielką życia’’), powiedział kiedyś Cyceron, sławny starożytny rzymski prawnik i filozof. I trudno się z jego słowami nie zgodzić. Dla zainteresowanych historią każdy dzień dostarczyć może wielu przykładów wydarzeń zasługujących na refleksję. Warto, w pogoni ku przyszłości, spojrzeć niekiedy ku przeszłości mniej lub bardziej odległej i wyciągnąć wnioski. Czyż nie lepiej bowiem uczyć się na cudzych błędach zamiast na własnych?

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email